Bálint Bernadett, a GYAC válogatott asztaliteniszezője februárban a magyar válogatott tagjaként részt vesz a dél-koreai csapat-világbajnokságon.
Közzétették a magyarok programját a Puszanban február 16. és 25. között esedékes, olimpiai kvalifikációs viadalon. A negyeddöntősök párizsi ötkarikás kvótához jutnak.
Férfiak: Magyarország–Kuba, február 16., 2.00. Magyarország–Horvátország, február 17., 9.00. Magyarország–Kína, február 18., 2.00. Magyarország–Belgium, február 20., 12.00.
Nők: Magyarország–Spanyolország, február 17., 9.00. Magyarország–India, február 18., 9.00. Magyarország–Kína, február 19., 5.00. Magyarország–Üzbegisztán, február 20., 9.00.
A GYAC-os Bálint Bernadett sikerével ért véget az asztaliteniszezők Top 10-bajnoksága, amelyet a hétvégén rendeztek az Ormai László Csarnokban.
A kétnapos versenyen összesen 10-10 játékos állt asztalhoz. A régi lebonyolítási forma szerint rendezett versenyen mindenki játszott mindenkivel. Az első napon az 1-5. forduló mérkőzéseit játszották le az Ormai csarnokban. Az összesen 5 asztalon rendezett versenyen felváltva játszották a mérkőzéseket, egy teljes fordulót a nők, majd ezt követően a férfiak játszottak le.
A nők versenyén első számú várományosaként Bálint Bernadett számított. A jó formában játszó, nemrég a linzi EB-n is remekül szereplő ping-pongos veretlenül nyerte meg a női Top 10 bajnokságát. A második helyen Hartbrich Leonie végzett. Nagyon szép versenyzéssel és kiegyensúlyozott teljesítménnyel Szosznyák Emmáé lett a bronzérem.
Novemberben Spanyolországban kezdi meg Európa-kupa szereplését a Bálint Bernadett, Szvitacs Alexa, Barcsai Sophie, Jankus Dóra, Szollár Zsófia összeállítású GYAC Aréna magyar bajnok együttese. Női csapat első ízben szerepelhet Győrből nemzetközi kupában. Az Európa-kupában mind a nőknél, mind a férfiaknál tornarendszerben bonyolítják le a selejtezős párharcokat. A nőknél az A csoportban francia, illetve lengyel ellenféllel szemben a Győri AC áll asztalhoz Spanyolországban. A győriekre komoly kihívás vár, hiszen egy napon játsszák majd le mindkét mérkőzésüket.
A selejtezőből indult Bálint Bernadett számára a második forduló a végállomást jelentette a linzi egyéni asztalitenisz Európa-bajnokságon.
Bálint Bernadett az első napon mindkét mérkőzését megnyerte a selejtezőcsoportjában, ezzel biztosítva helyét a főtáblán. A 81. helyen kiemelt játékosunk olyan előkelő ellenfeleket győzött le, mint a lengyel Katarzyna Wegrzyn (35.) és a bolgár Viktórija Persova (79.).
A folytatásban tovább menetelt, 4–1-re diadalmaskodott az olasz Debora Vivarelli felett, a harmadik helyen kiemelt ázsiai származású francia, Jia Nan Yuan azonban már túl nagy falatnak bizonyult a számára, így a 32 között fejezte be a szereplését.
Nagy sikerrel rendezték meg a Reménységek Kupája nemzetközi utánpótlás asztalitenisz-versenyt.
Az első napon az U11-es fiúk és lányok álltak asztalhoz. Péntek Gábor Levente, a GYAC versenyzője bronzérmet szerzett.
A második napon az U12-es versenyszámban is szép teljesítmények születtek.
A harmadik versenynapon az U13-as korosztály állt asztalhoz, ahol Péntek Gábor Levente az 5. helyen végzett, miután a legjobb négy közé jutásért a későbbi győztestől kapott ki.
A négynapos esemény utolsó napján, a győri Club Arénában, az U15-ös játékosok mutatták meg tudásukat az asztaloknál. A verseny végén a pontverseny győztese a BVSC Zugló csapata lett.
Barcsai Sophie az U19-es országos ranglistaversenyen, Budapesten, az Ormai Csarnokban az U15-ös korosztályból feljutott a főtáblára, ahol magabiztos 3:0-ás győzelmet aratott a pécsi Nagy Judit felett. A negyeddöntőben végül 3:1-re kikapott a Dunakeszi VSE játékosától, Volentics Annától.
Jövő héten Barcsai Sophie Lengyelországban áll asztalhoz az Európa TOP 10-en, a korosztálya legrangosabb versenyén, ahol a kontinens ranglista 8. helyezettjeként szerzett indulási jogot.
Az asztaliteniszező Szvitacs Alexa bronzérmet szerzett a WS9-es kategóriában a párizsi paralimpia szombati versenynapján.
Az előző játékokon bronzérmes, majd egy évre rá világbajnok Szvitacs pénteken brazil versenyzőt búcsúztatva jutott elődöntőbe, ahol a lengyel Karolina Pek várt rá.
A magyar parasportoló az első szettben ugyan volt kétpontos előnyben is, de végül a rivális jobbnak bizonyult, ráadásul Pek a második játszmát végig vezetve nyerte meg. A harmadik felvonásban is a lengyel irányított, aki így magabiztosan jutott be az esti fináléba.
A 34 éves Szvitacs Alexa 2018-ban toxikus sokk szindrómát kapott, emiatt amputálni kellett a bal alkarját és lábujjait, de azóta is szerepel az épek között is, az Extraliga-bronzérmes Győri AC játékosa.
"Nyilván nagy terhet raktam magamra, de hogyan máshogy álljak hozzá egy versenyhez? Ha én nem hiszem el, hogy a legjobb vagyok, és meg fogom nyerni, akkor ki fogja ezt elhinni? Muszáj így állnom az asztalhoz. Európa- és világbajnok vagyok, nem állhatok úgy oda, hogy megelégszem egy bronzéremmel is. Minden sportoló így megy neki egy versenynek, hogy meg akarja nyerni. Viszont nagyon nehéz az, hogy ide jövök, az első nap lejátszom egyetlen párosmérkőzést, majd eltelik egy hét, közben minden ellenfelem indul női és vegyes párosban, vagyis játékban maradtak, és mire én is bekapcsolódtam, ők már lejátszottak kettő-három-négy meccset is. Már az első meccsem is úgy sikerült, ahogy sikerült, és most nem is az fáj, hogy kikaptam, inkább az, hogy ennyire, mert rengeteget dolgoztam a azért, hogy Párizsban jobban szerepeljek" – nyilatkozta Szvitacs Alexa.
Szvitacs öt arany- és négy ezüstérem mellett a magyar küldöttség negyedik bronzát szerezte a francia fővárosban.
Az asztaliteniszező Szvitacs Alexa első mérkőzését megnyerve bejutott pénteken a legjobb négy közé a WS9-es kategóriában a párizsi paralimpián, így már biztosan dobogós.
Sportága képviselői közül az előző játékokon bronzérmes, majd egy évre rá világbajnok Szvitacsnak kellett a legtöbbet várnia az egyéni bemutatkozásra, a nyolc között egy brazil rivális várt rá.
A mérkőzés óriási csatát hozott, a magyar asztaliteniszezőnek kétszer is egyenlítenie kellett, majd döntő játszmában tudta csak kicsikarni a győzelmet úgy, hogy a végén, 11–12-nél meccslabdát is hárítania kellett.
Az elődöntőt (12.00) és a döntőt (20.15) szombaton rendezik, előbbiben a lengyel Karolina Pek lesz a magyar játékos ellenfele.
A 34 éves Szvitacs Alexa 2018-ban toxikus sokk szindrómát kapott, emiatt amputálni kellett a bal alkarját és lábujjait, de azóta is szerepel az épek között is, az Extraliga-bronzérmes Győri AC játékosa.
A GYAC sportolója, Arlóy Zsófia kikapott a negyeddöntőben, ezzel lemaradt az éremről és az ötödik helyen végzett egyesben a párizsi paralimpián.
A WS8-as kategóriában érdekelt, genetikai rendellenességgel született játékos – aki két nap múlva ünnepli a 43. születésnapját – az egyiptomi Hagar Elszajed elleni háromszettes siker után a német Juliane Wolffal csapott össze a nyolc között, és mivel bronzmérkőzést nem rendeznek, a találkozón a dobogós helyezés volt a tét.
Arlóy jól kezdett a Dél-párizsi 4-es Arénában, ahol a közönség a mobil lelátók padlóján ütemesen dobogva ismét félelmetes hangulatot teremtett a francia asztaliteniszezőknek szurkolva. Az első játszmát viszonylag könnyedén megnyerte, a másodikban is 8–6-ra vezetett, amikor elszerválta magát, ettől elbizonytalanodott, az ellenfél pedig ezt kihasználva fordított, a játszmákat tekintve pedig egyenlített. Wolf lendülete, illetve Arlóy hullámvölgye a harmadik felvonásra is áthúzódott, 0–3-nál időt kért a győri Vigh Zsolt szövetségi kapitány. Ez sem segített, 5–0 lett oda. Bár a folytatásban a magyar játékos felzárkózott, ez a szett is elment. A negyedik játszmában már egyoldalúvá vált a küzdelem, a végén megint a német örülhetett, a magyar asztaliteniszező pedig – Rióhoz és Tokióhoz hasonlóan – az ötödik helyen zárt.
"Most még nagyon nehéz objektíven értékelni, nagyon-nagyon csalódott vagyok, szerettem volna megnyerni a meccset - nyilatkozott az MTI-nek a játékos. – Sokat játszottunk már egymással, és bár negatív ellene a mérlegem, nagyon bíztam benne, hogy most tudok ezen javítani. Tudtam, mit akarok játszani, láthatóan ő is tudta, sajnos ő valósította meg jobban, amit kellett."
Hozzátette: sok labdája ment el pár centivel, és azt érezte, főleg a mérkőzés második felében, hogy a szervafogadásnál bizonytalan.
"Jó volt a sorsolásom, sajnálom, hogy nem tudtam vele élni" – fogalmazott.
Arlóy számára ezzel véget értek a párizsi játékok, korábban párosban Szvitacs Alexával az első fordulóban búcsúztak egy kínai párossal szemben. Azzal a vereséggel kapcsolatban azt mondta, kevésbé fáj, mint a mostani, mert csupán két ponton múlott a továbbjutás, és úgy érezték, életük talán legjobb párosmeccsét játszották.
Az asztaliteniszező Arlóy Zsófia villámgyőzelemmel kezdett és ezzel bejutott a legjobb nyolc közé egyesben a párizsi paralimpián.
A WS8-as kategóriában érdekelt, genetikai rendellenességgel született 42 éves játékos az egyiptomi Hagar Elszajeddel csapott össze a vasárnapi első fordulóban, s három sima szettben nyert.
A nyolc között a német Juliane Wolf lesz az ellenfele.
A GYAC asztaliteniszezői, Arlóy Zsófia és Szvitacs Alexa párosa kikapott első mérkőzésén a WD20-as kategóriában, így nem jutott be a negyeddöntőbe a párizsi paralimpián.
A kilencedik helyen kiemelt magyar duó nehéz ellenfelet kapott a hetedikként rangsorolt kínai Liu Meng és Mao Csing-tien személyében – utóbbi többszörös paralimpiai és világbajnok, de előbbinek is van egy-egy paralimpiai és vb-aranya. A genetikai rendellenességgel született Arlóy és Szvitacs – aki 2018-ban toxikus sokk szindrómát kapott, emiatt amputálni kellett a bal alkarját és lábujjait – három éve, Tokióban az ötödik helyen zárt.
A Dél-párizsi 4-es Arénában csütörtökön délután mintegy félház figyelte a hat asztal küzdelmeit, köztük a magyarok mérkőzését, a lelátón egy piros-fehér-zöld zászlót is lehetett látni. A magyar és a kínai kettős szoros, változatos csatát vívott egymással, amely döntő szettel végződött, ez az ázsiaiaknak sikerült jobban, így Szvitacsék számára az első forduló egyben a végállomást is jelentette.
Egyesben még mindkét játékos érdekelt lesz a folytatásban.
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Barcsai Sophie, a GYAC asztalitenisz szakosztályának játékosa a Svédországban rendezett Európa-bajnokságon korosztályában a serdülő leány párosban Dohóczki Nórával bronzérmet nyert.
A válogatott serdülő lány párosa, Barcsai Sophie (GYAC)–Dohóczki Nóra (Budaörsi SC) a negyeddöntőben a Zhao, Lam francia duót győzte le 3:2-re nagyon nehéz mérkőzésen. A fiatalok vasárnap délelőtt léptek asztalhoz a döntőbe jutásért, méghozzá elsőként, amely az osztrák Nina Skerbinz, Elina Fuchs egységgel találkozott. Az ötjátszmás csatából végül az ellenfél jött ki, a döntő szettet 11:9-re behúzva.
Az osztrákok később a finálét is megnyerték.A lányok végig magabiztosan játszottak és a mérkőzések alapján jogosan álltak fel a dobogóra.
Eredményes félévet zárt a Győri Atlétikai Club, melynek taglétszáma már közelít az 1200-hoz, jelenleg 1163-an sportolnak a tíz szakosztályban. Az egyesületnél most a párizsi olimpia és paralimpia van fókuszban.
Az év legnagyobb sporteseménye az olimpia és a paralimpia a francia fővárosban, így mindenképpen örömteli, hogy mindkét eseményre kvalifikálta magát GYAC-versenyző, tornában Mészáros Krisztofer és Bácskay Csenge képviseli a klub színeit a július 26-án kezdődő ötkarikás játékokon, míg a parasportolók közül asztaliteniszben Szvitacs Alexa – aki három éve Tokióban bronzérmet szerzett – és a Szvitacs–Arlóy Zsófia páros szerzett indulási jogot, illetve nyitott még Arlóy egyéni indulása.
„Azt gondolom, ha olimpiai szemüvegen át nézzük ezen sportolók első fél évben elért eredményeit, akkor mindenképpen bizakodóak lehetünk. Bármilyen világversenyen ott voltak a topon ezek a versenyzők, és remélhetőleg ez így lesz majd a francia fővárosban is” – kezdte értékelését Kiss Dániel, a GYAC klubigazgatója.
A többi sportágban ugyan nincs olimpikon, de mindegyik szakosztályban egyértelműen látszik a fejlődés, valamennyi szakosztálynál kimagasló munkát végeznek az edzők, a sportolók, válogatottakat adnak, korosztályos szinten rendre világversenyeken vettek részt
Az evezés egyértelműen a klub egyik zászlóshajója, a közelmúltban is lett egy bronzérem az egyetemi világbajnokságon, ők egyébként a hazai bajnokságra készülnek, mely a jövő héten lesz. A szakosztály vezetőedzője, dr. Alföldi Zoltán a közelmúltban szerzett nívós amerikai diplomát. Ilyen végzettséggel Magyarországon csak három edző rendelkezik.
Atlétikában friss hír, hogy Zemen Zalán az U18-as Európa-bajnokságon 110 méter gáton indulhat.
A birkózóknál Pusztai Kata ért el a közelmúltban szép eredményt a nemzetközi porondon.
Cselgáncsban a válogatottak közül Farkas Szilvia jelenleg sérüléssel bajlódik, Vida András viszont értékes helyezéseket gyűjtött be, a napokban az Európai Egyetemi Játékokon ezüstérmes lett, emellett pedig már a kisebbeknél edzősködik.
"Ő példakép lehet, hiszen Győrben kezdett dzsúdózni, itt járta végig az utat a válogatottságig, és most ezt igyekszik átadni az utódoknak" – mondta utóbbi sportolóval kapcsolatban Kiss Dániel.
Az ökölvívók létszámban szépen gyarapodtak az elmúlt fél évben, már 79 tagja van a szakosztálynak. Ez nagyobb bázist, nagyobb merítési lehetőséget nyújt. Az itteni munka elismerése, hogy januárban Nagy Zoltán szakosztályvezetőt a magyar szövetség operatív igazgatónak nevezte ki.
A súlyemelőknek hétvégén lesz a bajnokság, itt több feltörekvő tehetség is versenyez, köztük a birkózóknál is jeleskedő Pusztai Kata, aki azonban most nem indul az ob-n.
A tenisz csapabajnokság ezekben a napokban is tart. Itt a korábbi évek alapján – és az eddigi fordulók alapján – az lehet a kérdés, hogy arany- vagy ezüstérmet szerez az együttes.
A klub „legfiatalabb” szakosztálya, a vívás is fejlődött. Ahogyan Kiss Dániel fogalmazott: itt még kell egy kis átfutási idő, illetve a legfontosabb, hogy megfelelő edzéshelyszínt tudjanak biztosítani. A remények szerint az iskolakezdésre ez meg tud valósulni, és akkor még látványosabb lehet az előrelépés.
„A kiemelt támogatás nagy segítség az egyesület működése szempontjából. Célunk nem lehet más, mint az, hogy szakmailag is előrelépjen az egyesület, minél több válogatottat neveljen ki és őket szeretnénk is megtartani” – mondta a klubigazgató.
A Győri Atlétikai Club a nyáron három sportágválasztó tábort tart 7 és 12 év közötti gyerekeknek. Az első turnus már le is ment, 27-en voltak, jövő héten 30-an jelentkeztek, az augusztusira pedig már le is kellett zárni a jelentkezést, mert 37-en vanak.
„Napi két sportággal ismerkednek a gyerekek. Az első hét nagyon sikeres volt. Jó visszajelzéseket kaptunk a gyerekektől, a szülőktől és a sportági edzőktől is, hiszen jó képességű gyerekek próbálták ki a tíz sportágat. Bízunk benne, hogy közülük minél többükkel találkozunk majd, ahogyan majd a másik két tábor résztvevőivel is. Nem egy, nem két gyerek jelezte, hogy szeptemberben is szívesen jönnének. Javaslatunk egyébként az, hogy a két kedvenc sportot válasszák ki, abban kezdjenek el edzeni, aztán az idő majd úgyis eldönti, merre tovább. A lényeg, hogy minél többen sportoljanak” – mondta végezetül Kiss Dániel.
Forrás: kisalfold.hu
Bronzérmes lett az asztalitenisz Extraliga négyes döntőjében, a Marczibányi téri Ormai László Csarnokban a GYAC-Aréna női csapata.
A Final Fourban most debütáló győriek – Bálint Bernadett, Szvitacs Alexa és Barcsai Sophie összeállításban – a bronzmérkőzésen nagy csatában, 4:3-ra bizonyult jobbnak a Kiskunmajsánál.
Az elődöntőben a Budapesti Erdért SE 4:2-re múlta felül a győrieket.
Asztalitenisz szakosztályunk utánpótlása új magyar bajnoki címekkel gazdagította a Győri Atlétikai Clubot.
A Budapesten megrendezett U15-ös országos bajnokságon Barcsai Sophie, a GYAC Aréna versenyzője három számban – egyéniben, párosban, vegyesben – magyar bajnok lett.
Az U11-esek között Péntek Gábor Levente bronzérmesként zárta az ob-t.
Győr asztalitenisz-történetében először van a városnak Final Fourba jutott csapata az Extraligában, amely csapatnak tagja az új országos bajnok, Barcsai Sophie is. Rajta kívül még Bálint Bernadett és Szvitacs Alexa áll majd asztalhoz a budapesti Ormai-csarnokban május 31-én és június 1-jén.
Bő három hónap múlva kezdődik a párizsi paralimpia, a kvótaszerzés utolsó hónapjaiban teljes erőbedobással versenyeznek a magyar sportolók, hogy nyár végén ők is ott lehessenek a francia fővárosban. A K&H mozdulj! paralimpiai ösztöndíjprogram révén a Győri Atlétikai Club asztaliteniszezője, Szvitacs Alexa is anyagi támogatást ahhoz, hogy a felkészülésre koncentrálhasson.
Már csak 103 nap van hátra a párizsi paralimpiáig – a magyar sportolóknak így minden energiájukat a felkészülésre kell fordítaniuk a legjobb eredmény elérése érdekében. A legismertebb világversenyre való kijutásért 61 magyar parasportoló szállt versenybe, és fantasztikus teljesítményüknek köszönhetően eddig már 23 kvótát szereztek. Így nyolc sportágban már biztos, hogy képviselik hazánkat, de sok versenyszám esetében júliusban derül ki, szurkolhatunk-e magyar résztvevőnek az augusztus 28-tól szeptember 8-ig tartó XVII. Nyári Paralimpiai Játékokon.
„A Magyar Paralimpiai Csapat pénzintézeteként tizennyolc éve követjük nyomon a hazai paralimpiai mozgalom helytállását, azt a lenyűgöző elhivatottságot, eltökéltséget és kiváló teljesítményt, amely követendő példa lehet mindannyiunk számára – mondta el Guy Libot, a K&H Csoport vezérigazgatója. – Ebben a felfokozott, izgalommal teli időszakban bízunk benne, sokat jelent a sportolóknak a K&H mozdulj! paralimpiai ösztöndíj program, amit 2007-ben indítottuk el annak érdekében, hogy egyénileg is segítsük a legkiemelkedőbb sportolókat abban, hogy legfontosabb feladatukra, a legjobb eredmény elérésére koncentrálhassanak. Idén egy asztaliteniszező, egy triatlonista és a női vívókat segítő szakember kapja a fejenként bruttó egymillió forintos támogatást. Nagy örömmel tölt el, hogy az egyik díjazottért már biztos szurkolhatunk Párizsban, de a később záruló ranglisták állása szerint biztos esélye van a másik parasportolónak, valamint a vívóválogatottnak is kijutni a paralimpiára.”
A K&H mozdulj! paralimpiai ösztöndíjprogram fennállása óta az idei nyertesekkel együtt 37 parasportolót és segítőt támogatott, összesen 32 millió forinttal. Az eddig díjazott sportolók közül 8 már biztosan ott lesz Párizsban, és további 13 versenyzőnek is komoly esélye van a kijutásra.
„A kvalifikációs időszakban mutatott eredmények alapján úgy látom, sportolóink remek formában vannak: valamennyi tokiói sportágban Párizsba is reális a kijutás, emellett valamennyi tokiói éremszerző sportágban Párizsban is reális az éremszerzés. Nagy öröm számunkra továbbá, hogy olyan sportágakban is lesz paralimpiai résztvevőnk, amelyekben nem voltunk jelen az elmúlt paralimpiákon, így nemcsak sportolói létszámban mutat emelkedést a Magyar Paralimpiai Csapat, hanem a sportági sokszínűség is növekszik. A sportolói teljesítmény ilyen magas szinten történő fenntartása nem valósulhatna meg az olyan elkötelezett támogatók nélkül, mint a K&H, amiért csak hálásak lehetünk!” – emelte ki Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke.
Felnőtt kategória: Szvitacs Alexa, asztalitenisz
A Győri Atlétikai Club para-asztaliteniszezője fiatalon szeretett bele a sportágba, az épek között korosztályos viadalokat nyert. 2018-ban toxikussokk-szindróma következtében amputálni kellett lábujjait és bal karját könyöktől lefelé. Már a betegágyon megfogadta, hogy paralimpiai bajnok lesz. Műtétje után 9 hónappal már para Európa-bajnokságot nyert, amivel kvótát szerzett a tokiói paralimpiára, ahol harmadik helyezést ért el. 2022-ben aranyérmes lett a para-asztalitenisz világbajnokságon saját kategóriájában. 2023-ban egyéniben és női párosban ezüst-, vegyes párosban pedig bronzérmet nyert a franciaországi para-asztalitenisz világkupa-viadalon és az Európa-bajnokságon is dobogós helyezést tudott szerezni egyéniben és párosban is. Az idei világkupa versenyeken 4 arany-, 5 ezüst- és 3 bronzérmet gyűjtött eddig. A ranglista élmezőnyében lévő sportoló biztosan indul a párizsi paralimpián egyéniben és női párosban is.
Reménység kategória: Mocsári Bence, triatlon
Segítő kategória: Mesteri Viktória, vívás
Szlovéniában paraasztalitenisz Világkupán vettek részt a Győri AC sportolói.
A magyar paraválogatott a 45 országot felvonultató nagyon erős mezőnyben három érmet és számos hasznos tapasztalatot szerzett.
Szvitacs Alexa egyéni és női párosban szerzett bronzérmet, míg Csonka András férfipárosban állhatott dobogóra a tajvani Su oldalán.
A vegyes párosban Arlóy Zsófia a román Simionnal is éremért játszhatott, de nem sikerült az angol párost legyőzni. Arlóy Zsófia úgy nem tudott tovább menni a csoportból, hogy legyőzte a verseny későbbi győztesét.
A Csonka–Szvitacs vegyes páros is a végsőkig kiélezett mérkőzéseket játszott, de ezekből most nem tudtak jól kijönni.
Csonka András Thaiföldre utazik a jövő héten a paralimpiai világselejtezőre, ahol gyarapítani tudja a magyar és egyben győri kvóták számát Párizsra.
A GYAC Aréna újabb sportolója szerzett kvótát a párizsi paralimpiára.
Arlóy Zsófia, a GYAC Aréna versenyzője (képünkön) is biztosan ott lesz Párizsban a paralimpián, miután eldőlt, hogy megszerezte az induláshoz szükséges kvótát.
Korábban Szvitacs Alexa már biztosította helyét a mezőnyben, ráadásul így női párosban is lesz magyar – ráadásul színtiszta győri – induló: Szvitacs és Arlóy áll majd asztalhoz.
A két győrin kívül Major Endre (ATSK Szeged) és Pálos Péter (Dunakeszi VSE) is megszerezte már a kvalifikációt, és ez a létszám még bővülhet Csonka Andrással, Berecki Dezsővel (mindkettő GYAC Aréna) és Urlauber Ádámmal (ATSK Szeged).
A győri szakosztállyal kapcsolatos hír, hogy a hétvégén Barcsai Sophie elődöntőig menetelt a Luxembourgban rendezett WTT-versenyen.
Hatalmas sikert ért el a GYAC Aréna extraligás női csapata. A győri asztalitenisz történetében először jutott be az Extraliga négyes döntőjébe, melyet június 1-jén és 2-án rendeznek meg, a helyszín egyelőre még nincs meg.
A győriek mellett az Európa-kupa döntős Budaörs, a sokszoros finalista Bp. Erdért, valamint a Kiskunmajsa lesz ott a négy között. Az elődöntőben a győriek az Erdérttel mérkőznek majd meg.
„Érdekesség, hogy a 2000-es évek közepén az egyetemnek volt Extraliga-csapata, azt Albert Zoltánnal közösen vittük. Most az első final fouros csapatnál is ott vagyok, ez nagy büszkeség” – kezdte Vígh Zsolt, a GYAC Aréna szakosztályvezetője, aki egyben vezetőedző is.
A szakember hozzátette: a siker értékét növeli, hogy az épek között szerepel a para-asztaliteniszező Szvitacs Alexa, aki egyébként 6. a ranglistán, a mezőny egyik legjobbja. Rajta kívül Bálint Bernadett – aki a közelmúltban a győri ob-n minden számban döntőt játszott, a párost meg is nyerte, éppen Szvitacs Alexáékat verték –, továbbá Barcsai Sophie alkotja a csapatot. Utóbbi U15-ös korosztályos válogatott, a felnőtt ob-n párosban bronzérmes lett.
„Általában Bernadett és Alexa együtt indul párosban, a Budapest-bajnokságot meg is tudták nyerni. Az ob-n viszont a válogatott miatt külön szerepeltek, végül egymás ellen döntőztek. Berni emellett egyébként vegyes párosban és egyéniben finalista volt. Összesen öt érmet szereztünk a hazai rendezésű országos bajnokságon, ami szintén kiemelkedő teljesítmény” – fogalmazott Vígh Zsolt, aki a Final Fourral kapcsolatban elmondta: „Célunk, hogy bejussunk a döntőbe, nem dőlünk hátra azzal, hogy eljutottunk a legjobb négybe. Ahogyan kardunkba sem dőlünk, ha mégsem jönne össze a finálé.”
Az utánpótlásban is egyre többen bontogatják szárnyukat. A már említett Barcsai a korosztályában Eb-csapattag, emellett U19-ben egészen a döntőig menetelt, csak ott kapott ki ellenfelétől. Mellette Vígh Zsolt kiemelte Péntek Gábor Leventét, aki az U11-es ranglistán jelenleg a 3.
Gábor előtt nagy perspektíva van, a megyei bajnokságban a felnőttek között szerepel, sokat is edz az idősebbekkel, mert szakmailag így tud a legtöbbet fejlődni. Őt szeretnénk úgy menedzselni, hogy később is komoly eredményeket hozzon. Rajta és Sophie-n kívül is van három-négy ügyes gyerekünk, akiket versenyeztetünk.
Ők a feltörekvő csoport tagjai, szeretnénk az igazoltak közé mielőbb és minél eredményesebben beintegrálni őket. Nemcsak a tömegesítésre figyelünk, ami fontos, hanem a minőségre is, aki tehetséges, megkapja a legjobb felkészítést. Ebben nagy segítségemre van edzőtársam, Simon Miklós, valamint feleségem, Vígh Tímea, aki a szakosztályban mondhatni mindenes, ezen felül pedig a paraválogatott gyógy- és sportmasszőre” – folytatta a szakosztályvezető-edző. Rajtuk kívül Molnár Krisztián heti pár alkalommal külön foglalkozik még Péntek Gáborral.
Ha már a paraszakág szóba került: a legfontosabb hír – ami egy ideje már nyilvánosságot kapott –, hogy a tokiói paralimpiai játékokon bronzérmes Szvitacs Alexának már megvan a párizsi kvótája, de több győri játékosnak is van még erre esélye.
„Egy hét múlva, április 22-én derülnek ki a páros kvóták. Itt jó esélye van Csonka Andrásnak és Arlóy Zsófiának. Ha megszerzik, akkor egyéniben is indulhatnak, sőt, akkor a Csonka–Szvitacs vegyes-, illetve a Szvitacs–Arlóy női páros is asztalhoz állhat majd Párizsban. Bereczki Dezső helyzete árnyaltabb, de nem reménytelen. Ha ő is ott lehet a paralimpián, akkor lesz férfipárosunk, illetve még egy vegyespárosunk. Szóval nagy a tét” – tette hozzá Vígh Zsolt, aki természetesen bízik abban, hogy Alexa a francia fővárosban is érmet szerez, és a vegyespárost is esélyesnek érezné erre. Csonka és Szvitacs emiatt is erősíti az NB II-es férficsapatot, és jól is teljesítenek, dobogós helyen áll ez a csapat, ahogyan a többi is, így a megyei bajnokságban szereplő, illetve a női NB I-es együttes is az első háromban van.
„Ha most nem is jönne össze újabb kvóta, május végén Thaiföldön rendeznek világselejtezőt, melynek győztese kijut Párizsba” – árulta el a sportvezető, aki reméli, az idén a 10 éves fennállását ünneplő Club Aréna-termet tovább tudják használni.
„Az épületet Pap Gábor tulajdonos eladja, de szívén viseli a sorsunkat, és mindent megtesz azért, hogy az európai szövetség, az ETTU által a legjobbak közé certifikált termünkben folytathassuk a munkát. A győri, de az egész magyar asztalitenisz szempontjából fontos lenne, ha ez a bázis megmaradna” – mondta Vígh Zsolt, aki elárulta a korábban nagy sikerrel megrendezett világfesztivál után április 25. és 28. között megrendezik a 3. Reménységek kupáját. A Club Arénába hat ország mintegy 100 versenyzőjét várják, emellett tervben van egy háromfordulós grundbajnokság megrendezése is, mellyel a város diákjait szeretnék megszólítani, megmozgatni.
(szöveg: Szabó Gábor/kisalfold.hu; fotó: Krizsán Csaba/MTI)
A minap örömhírről számolt be közösségi oldalán paraasztaliteniszezőnk, Szvitacs Alexa. A tokiói paralimpián bronzérmes sportoló biztosan ott lesz a párizsi játékokon is.
"Képzeljétek hivatalossá vált, hogy képviselhetem hazánkat a 2024-es Paralimpiai Játékokon. A kvalifikációs időszakot a világranglista 2. helyén zártam! Köszönöm szépen,hogy ennyien velem vagytok és hogy drukkoltok nekem. Sokat jelentene, ha innentől fogva minél többen szurkolnátok, sőt, ha imádkoznátok is értem, hogy a felkészülésemben minden menjen rendben, és aztán a lehető legjobbat tudjam kihozni magamból augusztus 28-tól, mikor kezdetét veszi a Paralimpiai Játékok" – osztotta meg a jó hírt Szvitacs Alexa.
Ezüstösre sikerült a Lengyel Open a GYAC játékosai számára.
Szvitacs Alexa ismét minden számban ezüstérmes lett.
A paralimpiai bronzérmes asztaliteniszező az egyéniben szerzett ezüst után párosban Arlóy Zsófiával, míg vegyes párosban Csonka Andrással is a dobogó második fokára állhatott fel.
Arlóy Zsófia vegyesben szintén második helyezett lett a chilei Dettonival.
Csonka András férfipárosban – a tajvani Linnel – bronzérmet szerzett.
Az arany nem jött össze, talán a Csonka–Szvitacs kettős állt a legközelebb a végső győzelemhez, hiszen a lengyelek elleni fináléban 2-1-es szettállásnál 9–7 re is vezettek, de végül döntő szettben vereséget szenvedtek.
Ezzel lezárultak a kvótaversenyek, hamarosan hivatalossá válnak a kvótás helyezések a világranglistán, és utána még lesz egy last chance verseny májusban, Thaiföldön, ahol és az azt követő időszakban a szabad kártyák kiosztásával alakul ki az asztalitenisz teljes résztvevői listája Párizsra. A páros számok körül van még sok kérdés.
Részletes eredmények itt.
Mind az öt számban a tavalyi győztes diadalával zárult vasárnap az asztaliteniszezők országos bajnoksága, melyet a győri Olimpiai Sportpark multicsarnokában rendeztek. A GYAC versenyzői is jól szerepeltek.
Női egyesben Póta Georgina és Fazekas Mária nem indult sérülés miatt. Nélkülük 48 fős volt a mezőny, melyben Madarász Dóra volt az egyértelmű esélyes és a budaörsiek klasszisa ennek megfelelően játszott, minden meccsét könnyedén nyerte, az elődöntőben Hartbrich Leonie-t, a döntőben a GYAC-os Bálint Bernadettet (képünkön) verte nagyon könnyedén, megszerezve ezzel hatodik bajnoki címét egyesben.
Bálint ugyanakkor nem távozott aranyérem nélkül az országos bajnokságról, miután Nagyváradi Mercédesszel közösen megnyerte a női párosok küzdelmét. Itt az asztal másik oldalán Szvitacs Alexa állt. A szintén GYAC-os játékos, aki a tokiói paralimpián bronzérmes lett, Hartbrich Leonie-val alkotott egy párt.
Vegyespárosban az olimpiai kvótáért harcoló Madarász Dóra, Ecseki Nándor páros védte meg címét, Bálint itt is döntős volt.
Az ob összdíjazása 3,5 millió forint volt, minden szám győztese 300 ezerrel gazdagodott.
Férfi egyes, döntő: Szudi Ádám–Majoros Bence 4–1 (–9, 2, 13, 7, 3).
Férfi páros, döntő: Ecseki Nándor, Szudi Ádám–Molnár Dávid, Szántosi Dávid 3–0 (8, 2, 5).
Női egyes, döntő: Madarász Dóra–Bálint Bernadett (Győri AC) 4-0 (5, 6, 9, 6).
Női páros, döntő: Bálint Bernadett, Nagyváradi Mercédesz–Hartbrich Leonie, Szvitacs Alexa (Győri AC) 3–0 (12, 5, 12).
Vegyes páros, döntő: Madarász Dóra, Ecseki Nándor–Bálint Bernadett, Kishegyi Ákos 3–0 (3, 11, 4).
(Fotó: Krizsán Csaba/MTI)
Az egyéni küzdelmek során egy arany-, egy bronzérmet és értékes győzelmeket, helyezéseket szereztek paraasztaliteniszezőink, ami biztató a párizsi paralimpiai tekintetében is.
Szvitacs Alexa az elődöntőben és a döntőben is kínai ellenfelet győzött le.
Alexa az elődöntőben a kínai Liu Meng ellen 3:0-ra győzött, a döntőben pedig a világbajnoki finálét követően ismét legyőzte (0:2 es szettállásról ) az ausztrál színekben versenyző kínai Lei Li Nát.
Arlóy Zsófi szintén éremszerző: ő a dobogó harmadik fokára állhatott fel! Zsófi a japán Tomono ellen szenvedett vereséget.
Csonka András a főtáblán legyőzte a kínai Penget, majd a négy közé jutásért az ukrán Nikolenko ellen játszott a végsőkig kiélezett mérkőzést (2:3).
Az egyénik után a páros számokkal és magyar sikerekkel zárult az olasz verseny.
A páros számokban Csonka András–Szvitacs Alexa vegyesben arany, Berecki Dezső–Csonka András férfipárosban bronzérmes lett.
A vegyespárost szettveszteség nélkül nyerték Alexáék úgy, hogy a döntőben magabiztos játékkal győzték le a brazil Salmin–Bruna világbajnok párost.
A Berecki Dezső–Arlóy Zsófia duó a negyeddöntőig jutott, őket az ezüstérmes brazilok állították meg.
Az egynemű párosoknál a nőknél a Szvitacs–Arlóy kettős szintén a negyeddöntőig menetelt, ahol ismét a Bruna vezette brazilokkal játszottak.
A csapat egy része tovább utazott Barcelonába és onnan a Plata d’aro-Costa Bavara Világkupára.
A GYAC Aréna asztaliteniszezői közül Barcsai Sophie és Dohóczki Nóra párosa nem talált legyőzőre az U15-ösök versenyében az Eszéken rendezett horvát nemzetközi utánpótlás asztalitenisz-bajnokságon.
Az Ormai-csarnokban rendezett Budapest-bajnokságon Szvitacs Alexa, aki egyben a magyar paraválogatott kiválósága is, női egyéniben első, párosban a DEAC-os Hudák Dorinával pedig bronzérmes lett.
A bajnokságokban is eredményes volt a csapat, hiszen az Extraligában Soltvadkerten győzött 6–1-re, míg az NB II-es csapat Esztergomban diadalmaskodott 12–6-ra.
Bálint Bernadett, a GYAC válogatott asztaliteniszezője februárban a magyar válogatott tagjaként részt vesz a dél-koreai csapat-világbajnokságon.
Közzétették a magyarok programját a Puszanban február 16. és 25. között esedékes, olimpiai kvalifikációs viadalon. A negyeddöntősök párizsi ötkarikás kvótához jutnak.
Férfiak: Magyarország–Kuba, február 16., 2.00. Magyarország–Horvátország, február 17., 9.00. Magyarország–Kína, február 18., 2.00. Magyarország–Belgium, február 20., 12.00.
Nők: Magyarország–Spanyolország, február 17., 9.00. Magyarország–India, február 18., 9.00. Magyarország–Kína, február 19., 5.00. Magyarország–Üzbegisztán, február 20., 9.00.
Asztaliteniszezőink héten Kairóban versenyeztek a para-asztalitenisz Világkupán. Asztalhoz álltak a GYAC versenyzői is: Szvitacs Alexa, Csonka András és Arlóy Zsófia.
Szvitacs Alexa kategóriájában (9-10), magabiztos versenyzéssel nyerte meg a versenyt női egyesben, a döntőben 3:0-ra (11–4, 11–6, 12–10) legyőzve a svéd Anja Handent.
Csonka András a negyeddöntőben szenvedett vereséget a szlovák Csejtey Richárd ellen 3:2-re (11–7, 3–11, 11–5, 6–11, 11–8), Arlóy Zsófia pedig nem jutott tovább csoportjából.
Az egyiptomi verseny helyszínén van szakosztályvezetőnk, Vígh Zsolt is, aki egyben a szövetségi kapitány is.
A paraválogatott azzal a céllal utazott Kairóba, hogy a párizsi paralimpiára kvalifikáló világranglistás helyeiket megtartsák, illetve javítsanak rajta.
Első alkalommal rendezték meg az asztaliteniszezők évzáró gáláját, amelyen számos díjat osztottak ki.
Az év parasportolója Szvitacs Alexa lett, aki három éremmel tért haza az Európa-bajnokságról.
Az év edzője díjat Vígh Zsolt kapta, aki szövetségi kapitányként sikeres para Európa-bajnokságot tud maga mögött. Elsősorban Major Endrének köszönhetően, aki aranyérmes lett a sheffieldi Eb-n.
Nagyszerűen szerepeltek a Budapesten rendezett országos első osztályú ranglistaversenyen a GYAC Aréna asztaliteniszezői, hiszen Bálint Bernadett egyéniben, ugyanő párosban Szvitacs Alexával aranyérmes lett.
„Ez páratlan siker – kezdte Vígh Zsolt vezetőedző. – Ez ma Magyarország legkomolyabb versenye, gyakorlatilag aki számít itt van, egyedül Póta Georgina és Madarász Dóra hiányzott, ők BL-meccset játszottak a Budaörs színeiben. Alexa ráadásul az épek között lett első parajátékosként, ilyenre korábban emlékeim szerint még soha nem volt példa. Alexa ráadásul egyéniben is jól szerepelt, főtáblás volt.”
Hibátlanul zárta az Extraliga legutóbbi fordulóját a GYAC Aréna női csapata.
A magyar csapatbajnokság győri fordulójának eredményei: GYAC Aréna–Kiskunmajsa AC 6–1, GYAC Aréna–DAK DEAC HGL Debrecen 5–2, GYAC Aréna–Ajkai ASE 7–0.
Bálint Bernadett az egyéni mérkőzések során még veretlen a ligában, és a mostani fordulóban Szvitacs Alexa sem talált legyőzőre.
A GYAC-Aréna asztaliteniszezője, Szvitacs Alexa egyéniben és női párosban ezüst-, vegyes párosban pedig bronzérmet nyert a franciaországi para-asztalitenisz világkupa-viadalon.
A Saint-Quentin-en-Yvelines-ben rendezett tornán fontos világranglistapontokat lehetett szerezni a paralimpiai kvótáért zajló versenyfutásban és kifejezetten erős, 37 ország sportolóit felvonultató mezőny gyűlt össze, benne a kínai csapattal.
A versenyen négy magyar szerepelt, közülük a paralimpiai bronzérmes Szvitacs volt a legjobb, aki egyéniben a csoportkörben többek között az aktuális Ázsia-bajnok kínai Mao Csing-tient is legyőzte és a fináléig menetelt, amelyben nem bírt a paralimpiai bajnok, ugyancsak kínai Hsziung Kuj-jennel. Női párosban a román Ioana-Monica Tepeleával az oldalán jutott döntőbe, ott szintén a kínai Mao Csing-tien, Liu Meng duót viszont már nem tudták legyőzni.
Vegyes párosban a szintén győri Csonka András volt Szvitacs partnere, akivel a negyeddöntőben sikerült legyőznie egy kínai kettőst, az elődöntőben aztán egy másik kínai pár, a Csao Ji-csing, Huang Vej-csuan duó felülmúlta a magyar párost.
Arlóy Zsófia (GYAC-Aréna) egyéniben a negyeddöntőig jutott, Csonka férfi egyesben a legjobb 16 között búcsúzott.
Az angliai Sheffieldben rendezték meg az asztalitenisz para Európa-bajnokságot, melyet a magyar paraválogatott öt éremmel zárt.
Major Endre 1., Szvitacs Alexa és Pálos Péter 2. lett az egyéni számokban, míg a párosok küzdelmeiben a Szvitacs Alexa–Csonka András vegyes páros 2., a Szvitacs Alexa–Arlóy Zsófia női páros pedig 3. lett.
Szvitacs, Csonka és Arlóy a GYAC Aréna sportolói.
Major Endre Európa-bajnoki aranya egyben kvótát ért a 2024 es párizsi paralimpiára.
Ezen a héten rendezik a csapat asztalitenisz Európa-bajnokságot a svédországi Malmőben. A magyar női válogatott tagjaként a győri Bálint Bernadett is asztalhoz áll. Az első meccsen, Belgium ellen nem játszott Bálint, nélküle is 3:0-ra nyertek a mieink. A második találkozón viszont győzelemmel járult hozzá Ukrajna 3:2-es legyőzéséhez. Bálint Ganna Gaponovát verte 3:2-re. Az első szettet 11–9-re elveszítette, majd egy 11–8-as és egy 11–5-ös szettel átvette a vezetést. Riválisa ugyan egyenlített (10–12), a döntő játszmában viszont megint ő volt a jobb (11–7).
A hatodik helyen kiemelt magyar együttes így két sikerrel megnyerte a hármasát, és bejutott a nyolcaddöntőbe.
A vasárnapig tartó torna a jövő februári, dél-koreai csapat vb-re kvalifikáló kontinentális verseny: a negyeddöntősök automatikusan kijutnak, további négy hely pedig azoknak a nyolcaddöntős csapatoknak jut, amelyek a legjobb pozíciót foglalják majd el az októberi világranglistán.
A malmői Eb győztese kvótát szerez a párizsi olimpiára, az 1–18. helyezettek pedig selejtező nélkül jutnak ki a 2025-ös csapat Eb-re.