Egy ponttal nyert U14-es összetett országos bajnokságot Horváth Bianka.
A Kecskeméten rendezett versenyen a négypróba C változatában nagyon izgalmas és szoros versenyben végzett az élen a Győri AC atlétája.
A másik versenyző, Gál Alíz Bozsóka ugyanebben a változatban a 17. helyet szerezte meg.
A négypróba C változatában a súlylökés, a diszkoszvetés és a gerelyhajítás mellett a lányok még távolugrásban versenyeztek.
Edzőjük Baumgartner Eszter.
A közelmúltban rendezték meg a 35 km-es gyalogló magyar bajnokságot, ahol atlétánk, Torma Anett 3:34.17-es idővel második helyezést ért el.
A németországi Zittauban a Lusatian Race Walking keretében versenyeztek magyar sportolóink, és Anett itt is nagyszerűen helyt tudott állni a 35 km-es távon.
A hosszútávfutás mellett ilyenkor a gyaloglásnak is szezonja van, így örömmel látjuk sportolóink elkötelezettségét és kitartását az őszi versenyidőszakban.
Sikeres évet zárt a győri ultratrianlonista. A GYAC sportolója, Rokob József idén három Ironman-versenyen indult, egy háromszoros, egy ötszörös és egy tízszeres viadalon, és mindegyiket megnyerte.
Az év első felében hazai versenyeken készült Rokob József, aki Szegeden maratont futott, továbbá teljesítette a Pécs és Harkány közötti országúti futóversenyt. Emellett pedig a tollaslabdát is beiktatta az edzésprogramba.
Rokob József úszásban, kerékpározásban és futásban is stabilan teljesít.Adódik a kérdés, hogy az ultratriatlon és a tollaslabda miként fér össze egymással.
„Nagyon jó kiegészítő sportág, egyrészt megtöri a monotonitást, amit futásnál és úszásnál, de még a kerékpározásnál is előjön. Nagyon jó kardióedzés, a sebesség- és irányváltásban is rendkívül hasznos. Szóval élvezem, sokat tollaslabdázom, sokszor késő estig nyomom az egyetemi kiscsarnokban” – kezdte Rokob József, aki idén először a franciaországi Colmarban teljesített egy háromszoros Ironmant.
Egy ilyen verseny 3800 m úszásból, 180 km kerékpározásból és a klasszikus maratoni táv lefutásából áll, ami valamivel több mint 42 km. Ezt kell annyi napon át teljesíteni, ahányszoros a viadal.
„Colmarban azt mértem le, milyen állapotban vagyok. Persze örül az ember, ha nyer, de általában egy ilyen versenyen nem a helyezés a lényeg, hanem az, hogy becsülettel végigcsinálja. Franciaországban nagyon meleg volt, az eredményhirdetésre lett hűvösebb idő, amit én jobban szeretek”
– folytatta a 46 éves sportoló, aki augusztus elején az észtországi Vinniben emelte a tétet, és öt napon át teljesítette a fenti távokat. Ott is első lett, majd jött az olaszországi tízszeres Ironman.
„A Garda-tó mellett Desenzano del Garda nevű település volt a verseny központja. A távok nehézségét az adta, hogy 1500 méter szintkülönbség volt a kerékpáros pályán, ezt kellett minden alkalommal tíz napon át pluszban legyűrni. Érdekesség, hogy pár kilométerre voltunk attól a helytől, ahol tizenegy éve a harmincszoros Ironmant teljesítettem, sőt, meg is nyertem. Most is első lettem a tízszeresen, de hangsúlyozom, ide sem a számszerű eredményért mentem” – folytatta Rokob József, aki azt is elmondta, ugyan kevesebb ideje van már edzeni, de mentálisan továbbra is nagyon erős.
Rokob József tudja, mi vár rá egy ilyen versenyen „Mikor a harmincszoros versenyt csináltam, akkor az első gyereket várta a feleségem. Most már három gyerkőc van, viszem a céget, így nyilván háttérbe szorultak a dolgok, a korábbiakhoz képest valamivel kevesebbet edzek, de heti hat-hét edzés átlagban így is összejön. Egy harmincszorost talán már be sem vállalnék, hiszen az közel negyven nap távollétet jelent a családomtól. Erre már nem nagyon van lehetőség. Bevallom, olyan, hogy holtpont, nálam nincs. Fejben kell erre felkészülni, és én ezt általában meg is teszem. Nem igazán hat meg a negyedik napon, hogy még hat ilyen táv vár rám. Tudom, mit vállalok, amikor benevezek egy versenyre” – fogalmazott a sportoló, aki nagy népszerűségnek örvend a versenytársai között.
„Ezt nem a hírnévért és a pénzért csináljuk, hiszen mi fizetjük a nevezési díjat, az utazást, a szállást. Viszont egymás között elismerjük azokat, akik ezt a sportágat űzik. Azért ez nem a fiatalok sportja, a tízszeresen ketten voltak nálam fiatalabbak a mezőnyben. Viszont a többiektől komoly dicséreteket kaptam, legendának is becéznek, illetve volt, aki elmondta, én vagyok neki a példaképe. Ezek természetesen nagyon jólesnek”
– mesélte Rokob József, aki egyébként több órát vert a másodikra a tíz nap alatt.
„Nagyjából minden nap hasonló idő alatt teljesítem a távot, legfeljebb húsz-harminc perc különbségek vannak. Erősségem a futás, sok minden azon múlik, mert talán az a legnehezebb és a legmonotonabb” – árulta el a titkát a vasember, akinek felkészülését a győri dr. Barthalos István segítette, míg a franciaországi versenyen Jagicza Kata, a másik két viadalon a váci Kolonics Tamás volt végig mellette.
Ami a jövőt illeti, arról még konkrétumok nincsenek, egy hónapon belül áll össze Rokob József 2025-ös versenyprogramja, de a tervei szerint egy tízszeres verseny mindenképpen tervben van. Eddig ebből hetet csinált már meg a pályafutása során.
Dr. Barthalos István is értékelte tanítványa eredményeit: „Az elmúlt szezon felkészülése nem volt zökkenőmentes, a család és a munka mellett harmadlagos lett az élsport ebben az évben Józsi számára, de a legjobb tudásunk szerint a fennmaradó időben mindent megtettünk azért, hogy a lehető legjobb formába kerüljön. Egy szezonban a tizennyolc Ironman teljesítése önmagáért beszél, és bízunk benne, hogy mielőbb a teljesített Ironmanek számában is Józsi lehet a világelső. Az biztos, készülünk a jövő évre, a versenyprogram a következő hetekben áll össze.”
Forrás: kisalfold.hu
Egy ponttal nyert U14-es összetett országos bajnokságot Horváth Bianka.
A Kecskeméten rendezett versenyen a négypróba C változatában nagyon izgalmas és szoros versenyben végzett az élen a Győri AC atlétája.
A másik versenyző, Gál Alíz Bozsóka ugyanebben a változatban a 17. helyet szerezte meg.
A négypróba C változatában a súlylökés, a diszkoszvetés és a gerelyhajítás mellett a lányok még távolugrásban versenyeztek.
Edzőjük Baumgartner Eszter.
Szombaton Zágrábban rendezték meg az atlétikai U16-os válogatott viadalt, ahol remekül szerepeltek sportolóink.
Fekete Sára megszerezte a maximális, 11 pontot a magyar csapat számára nagyszerű, magabiztos futással 2000 méteren, ahol új egyéni csúccsal ért célba (6:11,05).
Sipos Veronika remek futással ezüstérmet szerzett a 4x300 méteres váltóval, valamint egyéniben 300 méter gátfutásban új egyéni csúccsal (44,08) az értékes 4. helyet szerezte meg. Így csapatban 8, egyéniben 7 pontot szerzett a magyaroknak.
Három pontot szerzett 100 méteres síkfutásban Polgár Zsófia, majd a 4x100 méteres váltóban is helyet kapott, ahol sajnos az utolsó váltás nem sikerült, így a csapat nem ért célba.
Szintén 3 pontot hozott a válogatottnak Verő Dávid távolugrásban.
Meghívásosként, versenyen kívül szerepelt a viadalon Bajnok Alíz 100 méteres gátfutásban, ahol bebizonyította, hogy bár az országos bajnokságon elesett a gátfutás döntőjében, de helye van a válogatottban.
Csehország 502 pont; MAGYARORSZÁG 431,5 pont; Horvátország 317,5 pont; Szlovénia 264 pont; Szlovákia 241 pont.
A 24 éves Kovács László és az öt évvel fiatalabb Kristóf nagy reményekkel érkezett Győrbe. A két súlylökő a GYAC színeiben szeretné elérni célját.
„Mindketten fociztunk, kéziztünk, majd utána kezdtünk atletizálni, én volt, hogy egyszerre űztem mindhárom sportágat – kezdte a GYAC új igazolása, Kovács László. – Tizenhárom éves koromban mentem le először a súlylökőkhöz, gyerekkori barátom apukája volt az edző, és ő mindig mondta nekem, hogy az adottságaimmal országos bajnokot tudna belőlem faragni.”
Kovács Kristóf és László nagy reményekkel igazolt Győrbe, a GYAC színeiben szeretnék álmaikat elérni.Fotó: Csapó BalázsAz atléta elmondta: igazából mindegyik sportágat szerette, nem volt gondja a csapatsportokkal sem, de végül a súlylökés mellett maradt.
A GYAC volt számukra a legszimpatikusabb „Noha ez egyéni sport, azért csapatban dolgozunk, és nagyon jó volt a közeg, mindig segítettük, húztuk egymást, ami nagyon fontos, főleg az elején. Ez fogott meg engem és az öcsémet is, aztán idővel jöttek az eredmények is” – tette hozzá Kovács László, aki azt is elárulta: a 10 ezer lakosú Hevesről származnak, de aztán a fővárosi Ikarus BSE színeiben versenyeztek a későbbiekben, mert otthon nem tudtak annyi támogatást adni nekik. Edzőjük segítségével igazoltak az Ikarushoz.
Az elmúlt három évben nem tudtam előrelépni, nem jöttek úgy az eredmények, a technikában sem fejlődtem annyit, amennyit szerettem volna. Több klubot megkerestünk, és Kiss Dánielnél éreztük úgy, hogy felcsillant a szeme, hogy esetleg vele dolgozzunk. Láthatóan nagyon motivált volt, és nekünk is erre a fiatalos lendületre van szükségünk ahhoz, hogy előbbre tudjunk lépni
– fogalmazott a gazdasági informatikus végzettséggel rendelkező László, aki tervezi, hogy sporttal kapcsolatosa tanulmányokat is elkezd a győri Széchenyi-egyetemen.
„Jövőre szeretnék az Universiadén is szerepelni. Ezt a fő célom, hogy oda kijussak, és minél jobban szerepeljek majd” – tette hozzá a sportoló, aki országos bajnokként érkezik Győrbe.
Öccse U20-ban a nyáron második lett az ob-n, ráadásul ő most kezdte volna az egyetemet.
„Nem a Széchenyire vettek fel, de átjelentkezem, és félévtől már itt szeretnék tanulni. Hosszú távon természetesen mindegyikünk célja egy esetleges olimpiai részvétel. A bátyám a legjobb korban lesz a Los Angeles-i játékok idején, nekem kicsivel több időm van, de azt tudni kell, hogy a nemzetközi mezőny súlylökésben is brutálisan erős” – mondta Kristóf, akinek az U23-as Európa-bajnokság a fő célja a 2025-ös évben
Azt mindketten megerősítették, hogy már most imádják Győrt.
„Hétfőn költöztünk ide, de előzetesen többször voltunk itt heteket edzőtáborban, versenyeken. Fura, ugyanakkor nagyon izgalmas ez a nyüzsgés, ami jellemzi ezt a szép várost. A belvárosban lakunk, az egyetem és az OSP sincs messze. Reméljük, a sportban is elérjük azt, ami miatt ezt a döntést meghoztunk, azaz tudunk annyit fejlődni, hogy megvalósítsuk az álmainkat” – mondták egybehangzóan a testvérek.
Budapesten rendezték a magyar csapatbajnokságot, ahol három divízióban küzdhettek a csapatok.
Versenyszámonként az első 16 helyezett szerzett pontot, illetve további bónuszpontokat is lehetett gyűjteni. A Győri Atlétikai Club atlétikai szakosztálya kiharcolta a 2. divízió győzelmét, ezzel kvalifikált az első osztályba. Jövőre már a legerősebb egyesületek között indul a GYAC. A zömében fiatal versenyzőkkel felállt csapat az első nap végén a 3. helyen állt a rangsorban, a végső pontok összesítése után azonban az 1. helyen zárt.
Tizennyolc érmet – ebből 9 arany, 6 ezüst és 3 bronz – szereztek a GYAC atlétái az U14-es és U16-os területi Liga 3. fordulójában.
Horváth Bianka (képünkön) triplázott: súlylökésben, gerelyhajításban és diszkoszvetésben sem talált legyőzőre, ráadásul mindhárom versenyszámban egyéni csúcsot ért el.
Két aranyérmet szerzett Fekete Sára: ő 1500 és 3000 méteren is hatalmas fölénnyel tudott győzni.
Szintén két aranyat nyert Polgár Zsófia, miután szombaton megnyerte a 100 és a 300 méteres síkfutást is. Vasárnap pedig 300 méteres gátfutásban a dobogó második fokára állhatott fel. Utóbbi számban Sipos Veronika győzött magabiztosan. Veronika még két ezüsttel is gazdagabb lett: 80 méteres gátfutásban és 300 méter síkon is második lett – érdekesség, hogy mindkét távon csupán edzéstársai értek előtte célba.
Bajnok Alíz nagy egyéni csúccsal nyert 80 méter gáton, majd lett második helyezett távolugrásban.
Egyéni csúccsal második lett Szentgyörgyi Léna magasugrásban, Gál Alíz Bozsóka pedig súlylökésben.
Bronzéremnek és egyéni csúcsnak örülhetett Holczer Anett 80 méteres gátfutásban, így a teljes dobogót elfoglalták a GYAC-os lányok ebben a versenyszámban. Szintén egyéni csúccsal állhatott a dobogó harmadik fokára Horváth Márton Ferenc rúdugró.
Nagy hajrában, rendkívül szoros versenyben a harmadik helyen ért célba Tolnay Réka 800 méteren.
Két hét múlva következik az U16-os magyar bajnokság, amelyre jó felkészülési állomás volt a kaposvári megmérettetés.
A versenyzőket Baumgartner Eszter, Böndör Dániel és Kószás Kriszta edzők készítették fel.
U14:
1. Horváth Bianka súlylökés 13,58 PB
1. Horváth Bianka gerelyhajítás 36,85 PB
1. Horváth Bianka diszkoszvetés 29,56 PB
2. Gál Alíz Bozsóka súlylökés 10,46 PB
2. Szentgyörgyi Léna magasugrás 1,37 PB
4. Gál Alíz Bozsóka diszkoszvetés 19,58 PB
5. Gál Alíz Bozsóka gerelyhajítás 20,32
5. Török Dalma 300m 45,95
5. Papp Márk rúdugrás 2,40
7. Kálmán Róza rúdugrás 2,10
U16:
1. Polgár Zsófia 100m 12,48
1. Polgár Zsófia 300m 41,05
1. Fekete Sára 1500m 4:30,52
1. Sipos Veronika 300m gát 44,46
1. Bajnok Alíz 80m gát 11,98 PB
1. Fekete Sára 3000m 9:33,73 PB
2. Bajnok Alíz távolugrás 5,13
2. Polgár Zsófia 300m gát 45,93
2. Sipos Veronika 80m gát 12,06
2. Sipos Veronika 300m 41,60
3. Holczer Anett 80m gát 12,23 PB
3. Tolnay Réka 800m 2:27,41
3. Horváth Márton Ferenc rúdugrás 3,50 PB
4. Varga Csenge Dorina 800m 2:27,57
4. Segovits Kata gerelyhajítás 29,23
5. Holczer Anett távolugrás 4,92
5. Kálmán Lujza 800m 2:27,65
5. Bajnok Alíz 100m 13,17
6. Lévai Lili ötösugrás 15,19 PB
6. Kálmán Lujza 300m 43,39
7. Tolnay Réka 300m 43,81
8. Felföldi Janka 1500m 5:18,73 PB
8. Varga Csenge Dorina 300m 43,90
8. Lévai Lili gerelyhajítás 24,84 PB
Öt érmet szereztek a GYAC atlétái az U20-as és U23-as országos bajnokságon, melyet Szolnokon rendeztek meg.
Magabiztosan, egyéni csúccsal szerezte meg a bajnoki címet Böndör Márton rúdugrásban, majd a 4x100 méteres váltóban Makovinyi Attila, Marx Bence és Zsolnai Balázs oldalán még egy bronzérmet is nyert.
További három, harmadik helyezést elérő versenyzőink:
Sérülése után fokozatosan tér vissza Kapuy Júlia, aki hármasugrásban állhatott fel a dobogó harmadik fokára.
Bronzérmes lett Radics Luca Róza 400 méteres gátfutásban, valamint a férfi 4x400 méteres váltó is Marx Balázs-Marx Bence-Marx Bálint-Makovinyi Attila összeállításban.
1. Böndör Márton rúdugrás 541 PB
3. Makovinyi Attila-Zsolnai Balázs- Marx Bence- Böndör Márton 4x100m 43,82
3. Marx Bence-Marx Balázs-Marx Bálint-Makovinyi Attila 4x400m 3:47,07
4. Zsolnai Balázs 100m 11,24 PB
5. Horváth Márk diszkoszvetés 41,51 PB
6. Marx Bence 400m gát 56,10 PB
6. Borbás Petra Emma 200m 26,50 PB
7. Borbás Petra Emma 100m 13,14
7. Marx Balázs 5000m 15:32,57
8. Marx Bence 400m 50,90
8. Makovinyi Attila 1500m 4:07,53
3. Kapuy Júlia hármasugrás 11,61
3. Radics Luca Róza 400m gát 1:07,74
5. Tölgyes Zalán 100m 11,18
5. Kapuy Júlia távolugrás 5,24
6.hely Simon Péter 400m 50,49
6. Simon Péter 200m 22,28
7. Alexovics Dániel 200m 22,39
7. Magyari Flóra 1500m 5:01,38 SB
8. Tölgyes Zalán 200m 22,42
Válogatott utánpótlás atlétáink sikeres versenyen vannak túl. Zemen Zalán élete első Európa-bajnokságán remekül szerepelt, Böndör Márton pedig dobogós az U23-as válogatott viadalon.
Zemen Zalán, a Győri AC kiváló gátfutója az U18-as korosztály kontinensviadalán a szlovákiai Besztercebányán rendezett U18-as Európa-bajnokságon az előfutamból helyezéssel jutott tovább, az elődöntőben erős mezőnyben a futam 8. helyezettje lett 110 méteres gátfutásban, ami összesítésben a 23. helyre volt elég.
Július 20-án a Krakkóban rendezett 4 nemzet válogatott viadalán (Lengyelország, Csehország, Ukrajna, Magyarország) Böndör Márton erős mezőnyben 525 centiméteres eredménnyel harmadik helyen végzett rúdugrásban.
Zemen Zalán (képünkön) 23. helyen végzett az U18 korosztály kontinensviadalán.
Élete első Európa-bajnokságán remekül szerepelt a Győri AC kiváló gátfutója, aki az előfutamból helyezéssel jutott tovább. Az elődöntőben erős mezőnyben a futam 8. helyezettje lett 110 méteres gátfutásban, ami összesítésben a 23. helyre volt elég.
Zalán edzője Farkas Roland, erőnléti edzője, Nyíri László.
A Krakkóban rendezett U23-as korosztály számára kiírt 4 nemzet válogatott viadalán (Lengyelország, Csehország, Ukrajna, Magyarország) Böndör Márton rúdugrásban az erős mezőnyben 525 centiméteres eredménnyel harmadik helyen végzett.
Edzője Böndör Dániel.
Kihirdette az U18-as Európa-bajnokságra utazó keretét a Magyar Atlétikai Szövetség. A július 18. és 21. között a szlovákiai Besztercebányán rendezendő eseményen a Győri AC magyar bajnok 110 méteres gátfutója is szerepel az indulók között.
Zemen Zalán így nyilatkozott: „Nagyon örülök, hogy sikerült kijutnom az Európa-bajnokságra és hogy megint válogatott mezben futhatok. Megteszek mindent annak érdekében, hogy a legjobbamat nyújtsam és jó eredménnyel képviseljem Magyarországot és a GYAC-ot is. Ezúton is szeretném megköszönni elsősorban Farkas Roland edzőmnek, illetve Nyíri László erőnléti edzőnek, és mindenkinek, aki napról napra segített, hogy eljussak idáig. Rendkívül hálás vagyok, már csak futnom kell.”
Edzője, Farkas Roland így értékelt: „Zalán a nevezési ranglistán az ötven benevezett sportolóból a huszonkilencedik a 14,11-es idejével. A válogatott viadalon hátszéllel elért 13,98 másodperces idejével a huszonkettedik lenne. A célokat tekintve egyéni csúcsot lenne jó elérni. A 13,70 körüli idővel be lehet jutni a tizenhat közé.”
Zemen Zalán szerdán 16.40-kor fut először, amennyiben bekerül a következő körbe, akkor 19-én 16.55-kor folytatja. A döntő 19-én 19.45-kor lesz.
Eredményes félévet zárt a Győri Atlétikai Club, melynek taglétszáma már közelít az 1200-hoz, jelenleg 1163-an sportolnak a tíz szakosztályban. Az egyesületnél most a párizsi olimpia és paralimpia van fókuszban.
Az év legnagyobb sporteseménye az olimpia és a paralimpia a francia fővárosban, így mindenképpen örömteli, hogy mindkét eseményre kvalifikálta magát GYAC-versenyző, tornában Mészáros Krisztofer és Bácskay Csenge képviseli a klub színeit a július 26-án kezdődő ötkarikás játékokon, míg a parasportolók közül asztaliteniszben Szvitacs Alexa – aki három éve Tokióban bronzérmet szerzett – és a Szvitacs–Arlóy Zsófia páros szerzett indulási jogot, illetve nyitott még Arlóy egyéni indulása.
„Azt gondolom, ha olimpiai szemüvegen át nézzük ezen sportolók első fél évben elért eredményeit, akkor mindenképpen bizakodóak lehetünk. Bármilyen világversenyen ott voltak a topon ezek a versenyzők, és remélhetőleg ez így lesz majd a francia fővárosban is” – kezdte értékelését Kiss Dániel, a GYAC klubigazgatója.
A többi sportágban ugyan nincs olimpikon, de mindegyik szakosztályban egyértelműen látszik a fejlődés, valamennyi szakosztálynál kimagasló munkát végeznek az edzők, a sportolók, válogatottakat adnak, korosztályos szinten rendre világversenyeken vettek részt
Az evezés egyértelműen a klub egyik zászlóshajója, a közelmúltban is lett egy bronzérem az egyetemi világbajnokságon, ők egyébként a hazai bajnokságra készülnek, mely a jövő héten lesz. A szakosztály vezetőedzője, dr. Alföldi Zoltán a közelmúltban szerzett nívós amerikai diplomát. Ilyen végzettséggel Magyarországon csak három edző rendelkezik.
Atlétikában friss hír, hogy Zemen Zalán az U18-as Európa-bajnokságon 110 méter gáton indulhat.
A birkózóknál Pusztai Kata ért el a közelmúltban szép eredményt a nemzetközi porondon.
Cselgáncsban a válogatottak közül Farkas Szilvia jelenleg sérüléssel bajlódik, Vida András viszont értékes helyezéseket gyűjtött be, a napokban az Európai Egyetemi Játékokon ezüstérmes lett, emellett pedig már a kisebbeknél edzősködik.
"Ő példakép lehet, hiszen Győrben kezdett dzsúdózni, itt járta végig az utat a válogatottságig, és most ezt igyekszik átadni az utódoknak" – mondta utóbbi sportolóval kapcsolatban Kiss Dániel.
Az ökölvívók létszámban szépen gyarapodtak az elmúlt fél évben, már 79 tagja van a szakosztálynak. Ez nagyobb bázist, nagyobb merítési lehetőséget nyújt. Az itteni munka elismerése, hogy januárban Nagy Zoltán szakosztályvezetőt a magyar szövetség operatív igazgatónak nevezte ki.
A súlyemelőknek hétvégén lesz a bajnokság, itt több feltörekvő tehetség is versenyez, köztük a birkózóknál is jeleskedő Pusztai Kata, aki azonban most nem indul az ob-n.
A tenisz csapabajnokság ezekben a napokban is tart. Itt a korábbi évek alapján – és az eddigi fordulók alapján – az lehet a kérdés, hogy arany- vagy ezüstérmet szerez az együttes.
A klub „legfiatalabb” szakosztálya, a vívás is fejlődött. Ahogyan Kiss Dániel fogalmazott: itt még kell egy kis átfutási idő, illetve a legfontosabb, hogy megfelelő edzéshelyszínt tudjanak biztosítani. A remények szerint az iskolakezdésre ez meg tud valósulni, és akkor még látványosabb lehet az előrelépés.
„A kiemelt támogatás nagy segítség az egyesület működése szempontjából. Célunk nem lehet más, mint az, hogy szakmailag is előrelépjen az egyesület, minél több válogatottat neveljen ki és őket szeretnénk is megtartani” – mondta a klubigazgató.
A Győri Atlétikai Club a nyáron három sportágválasztó tábort tart 7 és 12 év közötti gyerekeknek. Az első turnus már le is ment, 27-en voltak, jövő héten 30-an jelentkeztek, az augusztusira pedig már le is kellett zárni a jelentkezést, mert 37-en vanak.
„Napi két sportággal ismerkednek a gyerekek. Az első hét nagyon sikeres volt. Jó visszajelzéseket kaptunk a gyerekektől, a szülőktől és a sportági edzőktől is, hiszen jó képességű gyerekek próbálták ki a tíz sportágat. Bízunk benne, hogy közülük minél többükkel találkozunk majd, ahogyan majd a másik két tábor résztvevőivel is. Nem egy, nem két gyerek jelezte, hogy szeptemberben is szívesen jönnének. Javaslatunk egyébként az, hogy a két kedvenc sportot válasszák ki, abban kezdjenek el edzeni, aztán az idő majd úgyis eldönti, merre tovább. A lényeg, hogy minél többen sportoljanak” – mondta végezetül Kiss Dániel.
Forrás: kisalfold.hu
Sipos Veronika és Horváth Bianka is triplázott az U14-es és U16-os területi forduló második állomásán. A GYAC fiatal atlétái kitettek magukért Veszprémben, hiszen 10 arany-, 6 ezüst- és 5 bronzéremmel zárták a nyugati terület versenyét.
Sipos Veronika 80 és 300 méteres gátfutásban, valamint 300 méter síkfutásban sem talált legyőzőre, ráadásul 300 gáton elért eredményével a korosztályos ranglistát is vezeti!
Horváth Bianka súlylökésben, gerelyhajításban és diszkoszvetésben is nagy fölénnyel, magabiztosan győzött.
Kiemelkedik még két távolugró, Bajnok Alíz és Verő Dávid eredménye, hiszen mindketten nagy egyéni csúccsal tudtak nyerni.
Varga Csenge Dorina az első forduló után most is gyönyörűen hajrázott 800 méteren és húzta be ismét az aranyérmet több mint 3 másodpercet faragva egyéni legjobbján.
Az első forduló után a másodikat szintén megnyerte rúdugrásban Horváth Márton Ferenc is.
U16
1. Sipos Veronika (300 m, 41.31 mp)
1. Sipos Veronika (300 m gát, 44.33 mp, egyéni csúcs)
1. Sipos Veronika (80 m gát, 11.7 mp)
1. Bajnok Alíz (távolugrás, 548 cm, egyéni csúcs)
1. Varga Csenge Dorina (800 m; 2:22.17 perc, egyéni csúcs)
1. Verő Dávid (távolugrás, 651 cm, egyéni csúcs)
1. Horváth Márton Ferenc (rúdugrás, 332 cm, egyéni csúcs)
2. Bajnok Alíz (80 m gát, 11.8 mp)
2. Gottwald Ábel (távolugrás, 645 cm, egyéni csúcs)
2. Gottwald Ábel (ötösugrás; 19,02 m, egyéni csúcs)
2. Benkő Csanád (súlylökés; 12,30 m, egyéni csúcs)
2. Funtek Máté (gerelyhajítás; 39,71 m, egyéni csúcs)
3. Prettenhoffer Nóra (súlylökés; 9,87 m, egyéni csúcs)
3. Holczer Anett (80 m gát, 12.3 mp)
3. Funtek Máté (súlylökés; 11,70 m)
3. Tolnay Réka (800 m, 2:22.98 perc, egyéni csúcs)
U14
1. Horváth Bianka (súlylökés; 13,39 m, egyéni csúcs)
1. Horváth Bianka (diszkoszvetés; 27,44 m, egyéni csúcs)
1. Horváth Bianka (gerelyhajítás; 33,67 m)
2. Gál Alíz Bozsóka (gerelyhajítás; 22,17 m)
3. Haris Lili (600 m, 1:46.04 perc, egyéni csúcs)
A felkészítő edzők: Horváthné Baumgartner Eszter, Farkas Roland, Böndör Dániel, Szalóki Richárd, Kiss Dániel, Kószás Kriszta.
A váltófutó országos bajnokság mérlege: 2 arany-, 2 ezüst-, 4 bronzérem a GYAC számára.
Remek eredményekkel zárták a GYAC atlétái a Kaposváron megrendezett váltó ob-t.
Az U16-os lány 4x800 méteres váltó megvédte bajnoki címét Tolnay Réka–Felföldi Janka–Kálmán Lujza–Varga Csenge Dorina összeállításban (9:56,40 p), valamint a tavalyi bronz után győzelmet szerzett az U16-os lány 4x300 méteres váltó is Sipos Veronika–Holczer Anett–Bajnok Alíz–Polgár Zsófia felállásban (2:50,80 p).
A bajnoki címek előtt 4x100 méteren a Kálmán Lujza–Tolnay Réka–Polgár Zsófia–Sipos Veronika alkotta csapat bronzérmes lett (49,82 mp), a fényesebb medália itt csak a váltások minősége miatt nem sikerült.
A felnőtt mezőnyben is szerzett érmet a győri csapat: a Makovinyi Attila–Szalai Barna–Simon Péter–Marx Bence alkotta négyes 4x800 méteren ért harmadikként a célba (7:49,34 p).
Szoros versenyben lett harmadik U18-as korosztályban Takács Levente–Kapuy Ádám–Balassa Levente–Zemen Zalán 4x400 méteren (3:27,16 p), ahogy ugyanezen távon az U20-as lánycsapat is nagyot küzdött a bronzért Csonka Lujza–Kováts Kíra–Báthori Luca–Radics Luca Róza összeállításban (4:10,92 p).
A 4x300 és 4x100 méteren ugyanazon csapatösszeállításban lett ezüstérmes az U16 fiú csapat: Verő Dávid–Gottwald Ábel–Balogh Benedek–Horváth Márton Ferenc (2:37,62 p és 45,98 mp).
A felkészítő edzők: Farkas Roland, Böndör Dániel, Szalóki Richárd, Kószás Kriszta
4. hely: U20, 4x100 m, Csonka Lujza–Kapuy Júlia–Kováts Kíra–Radics Luca Róza (50,11 mp).
4. hely: U18, 4x400 m, Németh Bíborka–Kovács Annamária–Tóth Mónika–Birtha Enikő Anna (4:11,17 p).
5. hely: U18, 4x100 m, Piller Ádám–Takács Levente–Kapuy Ádám–Zemen Zalán (44,35 mp).
7. hely: U18, 4x100 m, Tóth Mónika–Németh Bíborka–Kovács Annamária–Birtha Enikő Anna (50,69 mp).
12. hely: U14, 4x600 m, Haris Lili–Klose Emma–Ballagi Bori–Török Dalma (7:48,37 p).
14. hely: U14, 4x75 m, Kálmán Róza–Török Dalma–Klose Emma–Szentgyörgyi Léna (41,57 mp).
Böndör Márton 540 centiméteres, új egyéni csúccsal aranyérmes Grazban. A Győri AC rúdugrója a Horst Mandl Memorial versenyen vett részt.
“A versenyt megelőzően nem voltak előzetes elvárásaink, a tisztes helytállás volt a célunk. Annak ellenére, hogy ez alacsony besorolású verseny, rúdugrásban erős és nagyon nemzetközi volt a mezőny, a nyolc versenyző hat országból érkezett. A körülmények tökéletesek voltak, Marcinak jól sikerült a bemelegítés a verseny előtt. Az első néhány ugrása alapján nem gondoltam, hogy kiemelkedő eredményt érhet el, de az 520-as harmadik kísérlet után megtört a jég és visszaláttam azokat a technikai apróságokat, amelyeken a fedettpályás szezon óta dolgoztunk. A szezon második versenyén vagyunk túl, a következő versenyeken meg kell mutatni, hogy ez nem egy kiugró eredmény volt, hogy hasonlóan jó, vagy még jobb szezonunk legyen, mint amilyen a fedettpályás volt” – értékelt Böndör Dániel edző.
Huszonöt érmet szereztek a Győri AC atlétái az U14-es és U16-os területi liga első fordulójában. A hat arany-, tizennégy ezüst- és öt bronzérem mellett rengeteg egyéni csúcs is született.
A 800 méteres távon a győri lányok kitettek magukért: végig magabiztosan a mezőny elején haladva hármas győri siker született a Varga Csenge Dorina, Kálmán Lujza és Tolnay Réka triónak köszönhetően. Kiemelendő még Polgár Zsófia 100 méteres egyéni csúcsa és Horváth Bianka eredménye súlylökésben.
U14: 1. Horváth Bianka (súlylökés, 12,33 m), 1. Szentgyörgyi Léna (magasugrás, 135 cm, egyéni csúcs), 1. Papp Márk (rúdugrás, 2,20 m, ECS), 2. Haris Lili (600 m, 1.46,39, ECS), 2. Gál Alíz Bozsóka (gerelyhajítás, 22,29 m, szezoncsúcs), 2. Kálmán Róza (rúdugrás, 211 cm, ECS), 2. Haris Lili (2000 m, 7.15,28, ECS), 2. Török Dalma (300 m, 45,21 mp, ECS), 3. Gál Alíz Bozsóka (súlylökés, 9,18 m, ECS).
U16: 1. Polgár Zsófia (100 m, 12,56 mp, ECS), 1. Varga Csenge Dorina (800 m, 2.23,84 p, ECS), 1. Horváth Márton Ferenc (rúdugrás, 330 cm, ECS), 2. Sipos Veronika (80 m gát, 11,98 mp, SZCS), Polgár Zsófia (300 m, 40,96, ECS), 2. Kálmán Lujza (800 m, 2.25,58, ECS), Polgár Zsófia (300 m gát, 45,77 mp, ECS), Gurbács Gergő (súlylökés, 13,79 m, ECS), Verő Dávid (távolugrás, 6,16 m, SZCS), Prettenhoffer Nóra (súlylökés, 9,71 m, ECS), Segovits Kata Sára (gerelyhajítás, 30,64 m, ECS), Holzhauer Sebestyén (rúdugrás, 230 cm, ECS) 3. Benkő Csanád (gerelyhajítás, 38,96 m), 3. Holczer Anett (80 m gát, 12,35 mp, ECS), Tolnay Réka (800 m, 2.25,76 p, SZCS), 3. Sipos Veronika (300 m gát, 45,82 mp, ECS).
A felkészítő edzők Böndör Dániel, Kiss Dániel, Horváthné Baumgartner Eszter, Szalóki Richárd, Farkas Roland és Kószás Kriszta voltak.
A közelmúltban az olaszországi Jesolóban rendezték a WPA Grand Prix-t, ahol Árpásiné Varga Márta (képünkön) és Szomszéd Máté képviselte Magyarországot és egyesületünket.
Márti súlylökésben F46-os kategóriában, Máté 100 méter síkfutásban T64-ben, valamint diszkoszvetésben F64-es kategóriában indult. Ez volt mindkét paraatléta idei első szabadtéri versenye.
5. Szomszéd Máté – 100 m; 19,29 mp (egyéni csúcs)
5. Árpásiné Varga Márta – súlylökés; 7,45 m (ECS)
11. Szomszéd Máté – diszkoszvetés; 21,09 m
A Nyuszi Akadémia megtöltötte az Olimpiai Sportparkot! Közel 300 GYAC-gyerkőc szórakozott a húsvéti családi napunkon.
Ahogy ígértük volt móka, kacagás, és sok finomság minden sportolónk számára. Öröm volt nézni a rendezvényünkön, hogy több száz gyermek jól érezte magát, és új barátságok születtek szakosztályaink között.
Köszönjük a Sörpatika Győrnek a támogatást, hogy gondoskodtak a megfelelő hidratációról a húsvéti családi napunkon.
Szeretettel várja a Nyuszi Akadémia a Győri Atlétikai Clubnál a gyermekeket (3 és 12 éves kor között) március 28-án 17 és 20 óra között az Olimpiai Sportparkban. Március végén már minden a húsvéti előkészületeket idézi és ennek előfutára a GYAC Nyuszi Akadémiája.
Lesz itt móka, kacagás, sok finomság, garantáljuk a szórakozást! Szeretnénk tudni, kik is azok az ifjú sportolók, akik érkeznek a családi napra, ezért kérünk benneteket regisztráljatok legkésőbb március 26-ig, hogy mindenki ajándékban részesüljön!
(Minden gyermekre egyénenként regisztráljanak a rendezvényre!)
Regisztrálni ide kattintva lehet.
A Budapesten rendezett U14-es és U16-os összetett magyar bajnokságon ismét nagyon kitettek magukért a GYAC atlétái.
Csapatban magyar bajnokok lettek az U16-os fiú és a lány ötpróbázóink is.
Horváth Bianka nagyszerű formát mutatva 2358 ponttal, mindössze 4 ponttal az első helyezett mögött szerzett ezüstérmet, Gottwald Ábel bronzérmes lett végig magabiztos versenyzéssel (3007 pont).
A Polgár Zsófia–Bajnok Alíz–Sipos Veronika–Tolnay Réka alkotta csapat megvédte bajnoki címét ötpróbában. A lányok 60 méter gátfutás, súlylökés, magasugrás, távolugrás és 600 méteres síkfutás versenyszámokban mérték össze tudásukat és magabiztosan hozták el a bajnoki címet az ország legerősebb utánpótlás-nevelő egyesületeit megelőzve.
Az U16-os fiúcsapat a lányokéval megegyező versenyszámokból álló ötpróbát teljesített. A Gottwald Ábel–Verő Dávid–Balogh Benedek–Ksúz Domonkos alkotta csapat is remek eredményekkel, megérdemelten lett magyar bajnok! A fiúknál Gottwald Ábelnek egyéniben sikerült egy bronzérmet is szereznie.
Horváth Bianka a négypróba C variációjában indult, amit 30 m–ötösugrás–súlylökés–tömöttlabda-dobás versenyszámokból állt. Bianka súlylökésben nyújtott extrát, 12,89-es eredménye kiemelkedett az U14 korosztály mezőnyében.
4. Polgár Zsófia (U16, ötpróba, 3594 pont)
5. Verő Dávid (U16, ötpróba, 2822 pont)
7. Bajnok Alíz (U16, ötpróba, 3487 pont)
7. Szentgyörgyi Léna–Szabó Lilla Anna–Horváth Bianka (U14-es lánycsapat)
Felkészítő edzők: Horváthné Baumgartner Eszter, Kiss Dániel, Kószás Kriszta.
Zemen Zalán a többpróba után 60 m gáton is magyar bajnok lett. Gottwald Gergely bronzérmet szerzett az U18-as korosztályban hármasugrásban.
Nyíregyházán rendezték az U18-as és az U20-as korosztály fedett pályás magyar bajnokságát, ahol éremesélyesként többen sérülés miatt nem tudtak rajthoz állni, valamint a jelenlévőknek sem sikerült maradéktalanul kihozni magukból azt a formát, amit a felkészülési versenyeken és az edzéseken nyújtottak és bizakodásra adott okot az ob-t megelőzően.
Kószás Kriszta szakosztályvezető így értékelt: "Sajnos ez a hétvége nem úgy alakult, ahogy eredetileg terveztük, bőven maradt bennünk edzőkben és a versenyzőinkben is hiányérzet. De ahogy az életben úgy a sportban is vannak rosszabb napok - levonjuk a tanulságokat és megyünk tovább. Kiemelkedett Zemen Zalán 60 gáton nyújtott fölényes győzelme, valamint Gottwald Gergely utolsó ugrással megszerzett bronzérme. Nekik és edzőjüknek, Farkas Rolandnak külön gratulálok!”
U18
1. Zemen Zalán (60 m gát; 7,95 mp, az előfutamban 7,89 mp, ami egyéni csúcs)
3. Gottwald Gergely (hármasugrás; 12,83 m, ECS)
4. 4x200 m: Csete Hunor-Takács Levente-Balassa Levente-Zemen Zalán (1:35,51 p)
5. Csete Hunor (60 m gát; 8,37 mp)
6. 4x200m: Kovács Annamária-Walczer Fanni Rita-Németh Bíborka-Birtha Enikő Anna (1:50,59 p)
6. Takács Levente (60 m gát; 8,63 mp, ECS)
6. Kalmár Ivett (súlylökés; 11,09 m)
9. Váradi Erik (súlylökés; 12,83 m, ECS)
10. Birtha Enikő Anna (60 m; 8,21 mp)
11. Zemen Zalán (távolugrás; 597 cm)
U20
5. Simon Péter (400 m; 50,27 mp, ECS)
7. Radics Luca Róza (200 m; 26,38 mp, ECS)
9. Simon Péter (800 m; 2:03,02 p, ECS)
9. Radics Luca Róza (60 m; 8,04 mp, ECS)
9. Radics Luca Róza (400 m; 60,39 mp, ECS)
10. Tölgyes Zalán (60 m; 7,26 mp)
12. Tölgyes Zalán (200 m; 23,64 mp)
Edzők: Farkas Roland, Kiss Dániel, Szalóki Richárd, Kószás Kriszta
Böndör Márton nyerte az 50. fedett pályás felnőtt magyar bajnokságot rúdugrásban, ráadásul új egyéni csúccsal, ami 531 cm
A 22 éves atléta az év elején igazolt a Győri Atlétikai Clubhoz, követve testvérét és egyben edzőjét Böndör Dánielt, aki már több mint egy éve dolgozik a klubnál.
A győri szakosztály szempontjából nagy öröm, hogy ismét van felnőtt bajnoka a győri atlétikának, legutóbb 2017-ben nyert a GYAC színeiben 1500 és 3000 méteren Kószás Kriszta, a jelenlegi szakosztályvezető
„Általános iskolás koromban kezdtem atletizálni, gyerekként még nincs specializáció, szinte mindent csináltunk, majd a futás és a távolugrás állt hozzám a legközelebb – kezdte az újdonsült bajnok. – Aztán elkerültem egy hatosztályos gimibe Bonyhádra. Itt hetedikesként még futottam, futottam, nyolcadikos voltam, mikor elkezdtem a rúdugrással foglalkozni. Ebben szerepet játszott bátyám, Dani, aki maga is rúdugró volt. Jó volt a csapat, így ott ragadtam.”
Márton 2014-ben lett a bonyhádi klub sportolója, 2016-ban és 2023-ban a nemzeti válogatottban szerepelve szerzett dicsőséget az egyesületnek. Legkiemelkedőbb eredményei: 2017-ben a serdülő rúdugró fiúcsapattal országos szabadtéri bajnokságot nyert. A 2020-as junior és utánpótlás országos bajnokság junior kategóriájában aranyérmes lett 501 cm-es eredménnyel. Egy évvel később, 2021-ben az U20-as korosztály országos bajnoka lett 500 cm-es ugrással. Tavaly 512 cm-es egyéni csúccsal fedett pályás magyar bajnoki címet szerzett, 510 cm-rel az atlétikai magyar bajnokság aranyérmese, egyben a bonyhádi klub első szabadtéri országos bajnoka lett. Mikor Győrbe jött, egyéni rekordja 530 cm volt, ezt tavaly júniusban ért el Ausztriában. Ezt az egyéni csúcsot adta át a múltnak a közelmúltban.
Böndör Márton felkészülését, fejlődését a kezdetekben Scheidler Géza irányította, illetve az orosz mesteredző, Borisz Volkov is segítette tanácsaival. Az utóbbi egy évben edzőként bátyja, Böndör Dániel állt mellé. Ő egyébként 2015-ben ifjúsági országos bajnok, 2017-ben a fedett pályás bajnokságon juniorként 480 cm-es eredménnyel felnőtt országos bajnoki címet szerzett, 2017-ben az Olaszországban megrendezett U20-as, 2019-ben pedig a svédországi U23-as Európa-bajnokságon vett részt. Jelenleg pedig a GYAC edzője.
Márton rövid távon szeretne kijutni a nyári felnőtt Európa-bajnokságra, hosszabb távon pedig természetesen az olimpia szereplés van a fókuszban.
„Párizs már nagyon közel van, ez szerintem még nagy falat, de az Eb-indulás reális lehet. Az sem könnyű, de ha jól sikerül a felkészülés és a versenyszezon, akkor azért összejöhet” – folytatta a sportoló, aki Budapesten él, egy héten kétszer jön Győrbe edzeni, a többi napon egyedül, a testvére által összeállított edzésterv alapján készül a fővárosban. Emellett Márton az ELTE sportmenedzser szakán a mesterképzés 2. félévét „tapossa”. Az alapszak az atlétaedzői volt a Testnevelési Egyetemen.
„A mostani vizsgaidőszakon túl vagyok szerencsére, így most még többet tudok a sportra koncentrálni. Bízom benne, hogy a múltkori bajnoki cím egy sikeres időszak kezdetét jelentette” – mondta végezetül Böndör Márton.
Zemen Zalán megvédte országos bajnoki címét, idén is a GYAC kiválósága nyerte az U18-as korosztály hatpróba versenyét.
Zalán kiváló teljesítménnyel, 4471 ponttal magabiztosan tudott nyerni, öt versenyszámban is új egyéni csúcsot ért el. Az 1000 méter előtt még a korosztály országos csúcsa is elérhetőnek tűnt, melytől végül csupán 21 pontra maradt el a versenyző.
60 m: 7,16 mp
Távolugrás: 646 cm.
Súlylökés: 12,27 m.
60 m gát: 7,89 mp.
Magasugrás: 179 cm.
1000 m: 2:55,85 p.
Ugyanebben a korosztályban indult még 4 győri versenyző, akik szintén kiválóan versenyeztek Bokros Bulcsú (3869 pont) ötödik, Kapuy Ádám (3604 pont) nyolcadik, Takács Levente (3570 pont) kilencedik, Csete Hunor (3243 pont) tizedik lett.
Felkészítő edzők: Farkas Roland, Kiss Dániel, Nyíri László.
Összesen 9 érmet szereztek a Győri AC atlétái az U16-os korosztály országos bajnokságán.
Fekete Sára magabiztosan győzött 800 és 1500 méteren, Polgár Zsófia gyönyörű futással lett magyar bajnok 300 méteren.
A legjobb 12-ben összesen 21-szer végzett GYAC-os atléta.
Fekete Sára ranglistavezetőhöz méltóan dominált a 800 és az 1500 méteres távon is, így a tavalyi fedett bajnokság után idén is duplázni tudott a bajnoki címekből.
Polgár Zsófia szombaton 300 méteren állt rajthoz, ahol látványos futással 40,99-es új egyéni csúccsal teljesítette a távot, így a 42 tagú mezőny leggyorsabbjaként ő vehette át a bajnoki aranyérmet. Vasárnap 60 méteren is egyéni csúcsot futott, 7,98-as ideje a 4. helyre volt elegendő. A 4x200 méteres váltóban befutóként kevésen múlt az arany, de a Polgár Zsófia–Sipos Veronika–Bajnok Alíz–Tolnay Réka alkotta csapat büszkén vehette át az ezüstérmet.
A fiúk esetében a 4x200 méteres váltó hasonló izgalmakat hozott, itt Ksúz Domonkos–Gottwald Ábel–Balogh Benedek–Verő Dávid küzdött nagyot és szerezte meg az ezüstérmet.
Gottwald Ábel a váltóval a harmadik ezüstérmét szerezte: szombaton távolugrásban 604 centiméteres egyéni csúcsot ugrott, majd vasárnap ötösugrásban szintén nagyot javítva legjobbján 18,91-el ismét második lett.
Sipos Veronika 60 méter gáton a döntőben nagy egyéni csúccsal lett bronzérmes a különösen erős mezőnyben: 8,94-es eredménnyel állhatott fel a dobogó harmadik fokára.
Verő Dávid a váltóval nyert érme mellett egy bronzéremnek is örülhetett, Ábel után a harmadik helyen végzett távolugrásban 602 centiméteres eredménnyel.
Gratulálunk a versenyzőknek és edzőiknek, Kiss Dánielnek, Dombi Olivérnek, Böndör Dánielnek és Kószás Krisztának.
4. helyezettek: Polgár Zsófia (60 m; 7,98 mp – egyéni csúcs), Ksúz Domonkos (60 m gát; 8,91 mp – ECS).
5. helyezettek: Tolnay Réka (800 m; 2:27,18 p – ECS), Horváth Márton Ferenc (rúdugrás; 3,30 m – ECS), Bajnok Alíz (60 m gát; 9,14 mp – ECS).
6. helyezett: Bajnok Alíz (távolugrás; 510 cm)
8. helyezettek: Tolnay Réka (300 m; 43,45 mp), Gurbács Gergő (súlylökés; 12,19 m – ECS).
9. helyezettek: Sipos Veronika (60 m; 8,21 mp – ECS), Varga Csenge Dorina (800 m; 2:29,12 p – ECS).
10. helyezettek: Holczer Anett (60 m gát; 9,30 mp – ECS), Holczer Anett (távolugrás; 485 cm – ECS).
Atlétáink megkezdték a szezont fedett pályán a hétvégén
Fiataljaink Székesfehérváron az ARAK fedett pályás felkészülési versenyén vettek részt, ahol sok egyéni csúcs és biztató eredmény született az előttünk álló magyar bajnokságokat tekintve:
U16
1. Polgár Zsófia (60 m; 8,01 mp)
1. Gottwald Ábel (ötösugrás; 18,83 m)
2. Sipos Veronika (60 m gát; 9,07 mp)
2. Verő Dávid (távolugrás, 593 cm)
3. Gottwald Ábel (távolugrás; 592 cm)
3. Bajnok Alíz (távolugrás; 508 cm)
4. Holczer Anett (60 m gát; 9,43 mp)
4. Verő Dávid (60 m; 7,72 mp)
6. Holczer Anett (távolugrás; 475 cm)
7. Balogh Benedek (60 m; 7,72 mp)
8. Schmelczer Bodza Blanka (távolugrás; 450 cm)
U14
4. Lőrincz Áron Attila (távolugrás; 454 cm)
Abszolút
6. Birtha Enikő Anna (60 m; 8,18 mp)
Felkészítő edzők: Dombi Olivér és Kószás Kriszta
Mozgalmas éven van túl a Győri AC atlétikai szakosztálya. A 2023-as eseményeket Kószás Kriszta szakosztályvezető értékelte.
„Szakosztályunk szakmailag évről évre sokat lép előre. Folyamatosan nő a műhelytámogatás mértéke, gyarapodik a sportolói létszám, és a bajnokságokon elért helyezésekben is fejlődtünk” – kezdte Kószás Kriszta, aki elmondta: jelenleg 317 tagjuk van, egészen az 5 évestől a szenior versenyzőkig fogadják a sportolni vágyókat.
„Tavaly több mint ötven versenyen jártunk. A magyar bajnokságokon 89 alkalommal állt GYAC-atléta a dobogó valamelyik fokán, ebből huszonnyolc lett aranyérem. Az első nyolc hely valamelyikét 174 alkalommal szerezték meg sportolóink. A magyar válogatott mezét tizenheten ölthették magukra, és külön említést érdemel, hogy volt GYAC-os tagja az országos csúcsot futott U18-as korosztályú 4x100 méteres váltónak” – folytatta a sportvezető, aki hozzátette: nemcsak versenysport jelleggel működik a szakosztály, hanem a fiatalok és a felnőttek számára is biztosítanak lehetőséget arra, hogy hobbi szinten űzzék az atlétikát.
„Egyre több harmincöt év fölötti sportolónk van, akik szívesen ismerkednek meg komolyabban a futásokkal, ugrásokkal, dobásokkal” – árulta el Kószás Kriszta.
Az eredmények kapcsán a szakosztályvezető hangsúlyozta: az U14-es és az U16-os korosztály a területi versenyek tekintetében az országos összehasonlításban a legnagyobb létszámban indult, és a legeredményesebbnek is bizonyult. Az U16-os ob-re erről a versenyről lehetett kvalifikálni, ahová a GYAC-tól sikerült a legtöbb atlétának bekerülni országos szinten. Eredményességben az élen voltak az U16-os, az U18-as és az U20-as magyar bajnokságon, fedett pályán és szabadtéren egyaránt.
„Az utánpótlásunk tehát rendkívül erős, ezen szeretnénk dolgozni a következő években, hogy nemzetközi szinten is minél jobbak legyünk, valamint a felnőtt korosztályig tudjunk atlétákat nevelni” – fogalmazta meg a célokat Kószás Kriszta.
Jelenleg 12 edző dolgozik az atlétákkal: Dombi-Varga Borbála (U6, U8), Tóth-Kozák Rebeka (U10, U12), Nagy Rita (GYAC-futóklub), Horváthné Baumgartner Eszter (gerelyhajítás, dobó előkészítő csoport), Kiss Dániel (súlylökés, diszkoszvetés, kalapácsvetés), Farkas Roland (sprint, gát, ugrások és összetett versenyzés), Böndör Dániel (rúdugrás), Dombi Olivér (U14), Nyíri László (erőnléti edző, súlyemelés), Bognár János (hobbi csoport), Szalóki Richárd (közép-, hosszútávfutás), Kószás Kriszta (U12, U14, U16)
„Az edzői csapat összetartó, fiatalos és lendületes, ami mindig jó hangulatot teremt a pályán, emiatt igazán jó atlétának lenni a GYAC-ban” – vélekedett a szakosztály vezetője, aki a versenyzők közül többeket is kiemelt.
Zemen Zalán fedett pályán magyar bajnok lett hatpróbában, valamint szabadtéren csapatban 110 méter gáton, 60 méteres gátfutásban második helyezést ért el fedettpályán, szabadtéren 110 méteres gátfutásban szintén ezüstérmes lett. Csapatban szerzett még két ezüst- és négy bronzérmet. Az U18 válogatott tagja volt, idénre teljesítette az U18-as Eb kvalifikációs szintjét 110 méter gáton.
Alexovics Dániel váltófutásban 4x200 méteren felnőtt bajnoki címet szerzett, az U18-as 4x100 méteres váltóval országos csúcsot futott. Egyéniben 200 méteren 2., 60 méteren 3. helyezett lett fedett pályán. Az U20 váltó tagjaként 3. helyezést ért el.
Fekete Sára egyéniben négyszeres magyar bajnok, fedett pályán és szabadtéren sem talált legyőzőre 800 és 1500 méteren. A 4x800 méteres váltó tagjaként szintén bajnoki címet szerzett. Mezei futásban egyéniben 2., csapatban 3. helyezést ért el. Az U16 válogatott tagja.
Horváth Márk szerepelt a dobó Európa-kupán U23-as korosztályban, valamint fedett pályán a felnőtt bajnokságban 3. helyezést ért el súlylökésben. Sajnos a fedett szezont követően egy komoly sérülés hátráltatta, műteni is kellett így a szabadtéri szezont kihagyta.
Takács Levente csapatban bajnoki címet szerzett hatpróbában, távolugrásban, ötösugrásban, 100 m gátfutásban és a 4x200 méteres váltóval. Fedett pályán és szabadtéren is ezüstérmes lett gátfutásban, valamint hatpróbában. További három bronzérmet szerzett még. Tagja lehetett az U16-os válogatottnak.
Sipos Veronika fedett pályán 60 méteres gátfutásban magyar bajnoki címet szerzett, valamint győzött az ötpróba csapat tagjaként is. Szabadtéren csapattársaival 80 méter gáton lettek bajnokok. Veronika neve mellé jegyezhetünk még további 3 ezüst- és két bronzérmet is. Az U16-os válogatott tagja.
Jó Alíz fedett pályán és szabadtéren is bajnoki címet szerzett 800 méteren, míg 1500-on fedett pályán 1., szabadtéren 2. lett. Az U20-as válogatott tagja.
Kapuy Júlia – hármasugrásban fedett pályán és szabadtéren sem talált legyőzőre, tagja volt az U18-as válogatottnak.
Szomszéd Máté a paraválogatott tagja, bajnoki címet szerzett súlylökésben a fogyatékossággal élők magyar bajnokságán, a szenior magyar bajnokságon 3. helyezett lett az épek között.
Árpásiné Varga Márta is a paraválogatott tagja, bajnoki címet szerzett súlylökésben a fogyatékossággal élők magyar bajnokságán, a szenior magyar bajnokságon 4. helyezett lett az épek között.
Az atletika.hu oldal A dobókonferenciáról magyar szemmel – Interjú Kiss Dániellel, a Győri Atlétikai Club utánpótlásedzőjével címmel közölt interjút a szakemberrel.
Kiss Dániel a Győri Atlétikai Club (GYAC) utánpótlás edzője, aki visszatérő vendége az észtországi dobókonferenciának. Mivel már az előző két, Tallinban megrendezett eseményen is ott volt, adta magát a kérdés, miben volt más, mi újat látott-hallott a harmadik Európai Dobókonferencián.
"Az alapvető különbség az volt, hogy míg az első két konferencia a súlylökéssel foglalkozott, most a diszkoszvetés volt a téma. A háromnapos eseményre 29 országból jöttek el, neves előadók tartottak képzést. Itt volt például a kaliforniai egyetem dobóedzője, Mo Saatara, aztán Dane Miller, aki a Throws University program egyik vezetője, továbbá Mantas Jusis, Mykolas és Martynas Alekna edzője, aki egyébként közösen Mo Saatarával készítik fel Mykolas Aleknát. Izgalmas volt látni ezt a nemzetközi együttműködést, és persze sok más érdekességet is láttam" – kezdte klubigazgatónk.
Hogy melyek voltak ezek az érdekességek? Arról így beszélt Kiss Dániel: "Sok hasonló dolog van a hazai edzők megközelítése és módszerei, valamint a külföldi gyakorlat között. Több országban azonban előbbre tartanak az új technológiák, például a mozgáselemzéses rendszerek használatában, ilyen például a korábban említett Throws University videócsatorna, ahol például a dobásokhoz kapcsolódó technikai fejlesztéseket, erőfejlesztéseket, mozgáselemzéseket lehet tanulmányozni. Dane Miller most például speciális erőfejlesztési módszereket mutatott be, Mantas Jusis utánpótláskorú versenyzők technikai képzéséről tartott előadást. Bemutattak két ingyenes mozgáselemző szoftvert is. Korábban itt ismertem meg 2018-ban a FlightScope mozgáselemző rendszert, ami már Magyarországon is használatban volt a fedettpályás versenyeken. A FlightScope a golfból eredeztethető rendszer, amely fél-egy méter pontosággal tudja a mozgás alapján előre jelezni a dobás várható hosszát. Ez például a képkockákra lebontható elemzésekkel együtt nagyon hasznos. A svédek rendszeresen használják az edzések során. A kínaiak és a japánok is nagy számban vettek részt a konferencián, láthatóan ők is tanulni akarnak. De azért nekünk is van okunk a büszkeségre. A magyar iskola már az előző konferenciákon is téma volt. Márton Anita részmozdulatait például elemezték és bemutatták, az edzők közül Németh Pál nevét hallhatta a közönség, említve kimagasló munkásságát. Örökranglisták bemutatásánál pedig a diszkoszvetők között a legjobb magyarok eredményei lettek megemlítve. Nemzetközi szinten tudják, hogy a magyar dobószakág komoly eredményeket tudott és tud felmutatni" – folytatta Kiss Dániel, aki hozzátette más magyar edzők is voltak a konferenciákon: az elsőn Eperjesi László, a másodikon Kovács Gyula, a mostanin pedig a horvátoknál dolgozó Varga Roland.
Arról, hogy melyek lehetnek a konferencia legfontosabb hozadékai számunkra, arról is nyilatkozott a szakember: "Ez a konferencia volt eddig a legszínvonalasabb, jobb előadók, mesterek tartottak foglalkozásokat. Elméleti és gyakorlati képzések voltak, utóbbi a tallinni fedett csarnokban volt. Itt mutatott be például gyakorlatokat Gerd Kanter, a világbajnoki ezüstérmes Kristjan Ceh edzője is, technikai képzésről, súlyemelésről az erőfejlesztésben például, és a korábban már említett szakemberek. A technikai rávezetés részét kifejezetten izgalmasnak találtam, már csak azért is, mert nagyon hasonlított Eperjesi László megközelítéséhez és érdekes volt látni, hogy Amerikában csapatban gondolkodnak. Saatara például úgy dolgozik a kaliforniai egyetemen, hogy a nem a legmagasabb szinten versenyző atlétáit bevonja mozgáselemzések elvégzésébe, elmondja, milyen kritériumok alapján értékeljék a látottakat, így a tanítványok is sokat fejlődnek, és ez rendszer felgyorsítja a folyamatokat, valamint az edzői utánpótlásról is gondoskodik. A Budapesten megrendezett világbajnokság dobogós férfi diszkoszvetőinek legjobb dobásait képkockáról képkockára hasonlították össze. Érdekes volt látni a részmozdulatokat a különböző fizikai adottságú sportolók esetében, hogy az elemzés során milyen minimális különbségekkel alkalmazkodtak a versenyzők adottságaihoz. Elemzésben láttuk, hogy eltérő adottságok mellett is szinte centiméterre azonos eredmények születtek. Érdekes volt látni a mozgások összehasonlítását is. Ami még feltűnő volt, az a konferencián tapasztalt szakmai nyitottság. Láthatóan, aki ide eljött, az tanulni akart. Ez egyébként itthon is megvan az edzőknél, én például több kollégával is megosztottam az itteni előadások anyagát és a videófelvételeket. Ha valaki még nem látta ezeket, de érdekli, keressen nyugodtan. Vallom, hogy fontos az állandó tanulás, a továbbképzés, mert bármikor kaphat az ember egy olyan tippet, módszert, üzenetet, amely segíti a munkáját.
És mi lenne, ha mi is rendeznénk ilyen konferenciát?
"Jó lenne, erről beszéltünk is Varga Rolanddal, de a legnagyobb nehézség a megfelelő időpont kiválasztása. Nálunk Győrben például megvannak a gyakorlati és elméleti képzéshez is az infrastrukturális feltételek, el lehetne ezen gondolkodni. Ami az észt konferenciát illeti, 2024-ben a súlylökés lesz a téma, ha bárki szeretne menni, szívesen segítek neki, már ismerem a jelentkezés folyamatát" – mondta Kiss Dániel, aki közel tíz éve edzősködik, több korosztályos válogatott tanítványa is volt már és az a célja, hogy felnőtt válogatottat is adjon a sportágnak. A tavalyi év első felében még atlétikai szakosztályvezetőként, júniustól már klubigazgatóként dolgozik. Tíz szakosztály dolgaival foglalkozik a Győri Atlétikai Clubnál, köztük olyanokkal, mint a torna, ahonnan vannak olimpikonjaik Mészáros Krisztofer és Bácskay Csenge személyében, Szvitacs Alexa pedig várhatóan indul a paralimpián.
"Nem unatkozom. Korán reggel kezdek, este fél hétkor végzek. Edzőként van kezdő, versenyzői és hobbi csoportom is. A klubunk taglétszáma ezer fölött van már, elfoglalt vagyok, elég nagy kihívás ez, nincs két egyforma napom, de szeretem csinálni. Az biztos, a digitális világ nem segíti a gyerekek megfelelő fejlődését. Sok dologban gyengébbek a képességeik, mint a korábbi fiataloknak. Volt már olyan is nálam, aki, amikor idekerült, egyetlen fekvőtámaszt sem tudott megcsinálni. A Győr környékéről, faluról érkezők általában jobb alapokkal rendelkeznek, úgy tűnik, az ő életükből még nem vesztek ki olyan alapmozgások, mint például a kúszás, vagy a mászás, amelyek nélkülözhetetlenek a megfelelő fejlődéshez, mondhatjuk úgy is, hogy a játszótéren nőttek fel. Az edzői feladatok közé most már az is beletartozik, hogy tudjon alkalmazkodni a gyerekek megváltozott képességeihez és készségeihez" – mondta végezetül a klubvezető.
Mikulás-ünnepséget tartottak a Győri Atlétikai Clubnál is. Előzetesen több mint 300 gyereket regisztráltak az eseményre, és érkeztek gyerekek más sportegyesületektől is.
Közös énekléssel hívták a gyerekek a Mikulást, aki miután üdvözölte a csillogó szemű kicsiket, egyesével adta át az ajándékokat.
Időközben megjelent az Olimpiai Sportparkban Grincs is, de nem azzal a céllal jött, hogy tönkre tegye az ünnepi hangulatot. Sőt, több gyerek még közös fotót is készített vele.
A klub több csomagot is "rendelt" a Mikulástól, mint ahányan jelezték az igényüket, a megmaradt ajándékokat a Lurkó Alapítványnak ajánlotta fel a GYAC.
A Győri Atlétikai Club Mikulása is várja a gyermekeket (3 és 12 éves kor között) december 5-én az Olimpiai Sportparkban. December elején már minden a karácsonyt idézi és ennek előfutára a piros ruhás, nagy szakállú, pocakos, kedves úr érkezése.
Azért, hogy ne kelljen egész éjjel éberen őrködniük a gyerekeknek, hogy meglessék a Mikulást, személyesen is találkozhatnak vele. A kis csizmákat azért senki ne felejtse el megpucolni!
A klub szeretné a Mikulást értesíteni, kik is azok a ifjú sportolók, akik érkeznek az ünnepségre, ezért kérünk benneteket, regisztráljatok legkésőbb november 24-ig, hogy mindenki megkapja az ajándékát. (Minden gyermekre egyénenként kell regisztrálni.)
A regisztrációs link: https://forms.gle/ja67WCHFrKrtMAh29
A pontversenyben a fiúk és a lányok csapata is 2️. helyezést ért el a cseh válogatott mögött, megelőzve a szlovák, szlovén és a horvát nemzeti együttest.
A győriek értékes pontokat szereztek a csapat számára.
Hat pontot ért el Verő Dávid (távolugrás, 5. hely, 621 cm), Fekete Sára (600 m, 5. hely, 1.35,89 –egyéni csúcs), Sipos Veronika (100 m gát, 5. hely, 15,03 mp – ECS).
Öt pontot szerzett Horváth Áron (300 m, 6. hely, 37,44 mp).
Négy pontot hozott Takács Levente (100 m gát, 7. hely, 13,90 mp – ECS).
A csapat tagja volt edzőként Kószás Kriszta is, aki egyben az öt győri versenyző edzője is.
Hússzor állthattak dobogóra atlétáink a Pápán rendezett régiós versenyen. Hét arany-, öt ezüst- és nyolc bronzérem a mérleg.
"Bár nem mindenkinek sikerült a legjobb formáját mutatnia, de a nehézségek ellenére összességében ismét jól teljesített az U14-es és U16-os korosztály. Ez sajnos előfordul, nem kesergünk hanem megyünk tovább" – áll a szakosztály értékelésében.
A Pápán rendezett régiós viadalon összesen 20 érmet sikerült begyűjteni, és a dobogós eredményeken kívül 39 4–8. helyezés született.
Kiemelkedett Fekete Sára 800 és 1500 méteres futása, Takács Levente 100 méter gáton és Holczer Anett 60 méter gáton. Mindannyian nagy egyéni csúccsal zárták a versenyt.
Az U16 következő megmérettetése az országos bajnokság lesz, ahova a három régiós fordulóról és a ranglistáról lehetett kvalifikálni.
U16, első helyezettek: Takács Levente (100 m gát; 14,16 mp, egyéni csúcs); Fekete Sára (800 m; 2:15,34 p, ECS és 1500 m; 4:28,81 p, ECS); Birtha Enikő Anna (rúdugrás; 240 cm); Segovits Kata Sára (gerelyhajítás; 29,23 m, ECS).
Második helyezettek: Birtha Enikő Anna (magasugrás; 150 cm; ECS); Sipos Veronika (80 m gát; 12,23 mp); Kapuy Ádám (távolugrás; 605 cm); Verő Dávid (ötösugrás; 18,00 m; ECS).
Harmadik helyezettek: Bajnok Alíz (80 m gát; 12,40 mp); Kapuy Ádám (ötösugrás; 17,86 m; ECS és magasugrás; 165 cm; ECS); Verő Dávid (távolugrás; 590 cm, ECS); Takács Levente (300 m gát; 42,93 mp); Sipos Veronika (300 m gát; 47,42 mp; ECS); Benkő Csanád (gerelyhajítás; 42,09 m; ECS); Polgár Zsófia (100 m; 12,96 mp).
U14, első helyezettek: Holczer Anett (60 m gát; 9,54 mp; ECS); Lévai Lili (ötösugrás; 12,24 m; ECS).
Második helyezett: Kozma Borbála (magasugrás; 135 cm).
Felkészítő edzők: Dombi Olivér, Böndör Dániel, Kiss Dániel, Baumgartner Eszter, Szalóki Richárd, Kószás Kriszta.